CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, elektrikteki “dağıtım bedeli oyununu” ortaya çıkardı. Arslan, elektrik dağıtım bedeli düşmesine rağmen faturalara nasıl zam olarak yansıtıldığını örneklerle anlattı.

Elektrik tedarikinde maliyet yaklaşık yüzde 35 azaldı. Ancak bu düşüş faturalara maliyet artışı olarak yansıdı. Faturalara yansıyan bu artışın ise dağıtım şirketlerinin kârını artırmak için kullanıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, düşen enerji bedelinin olduğu gibi zam yapılarak, faturalarda dağıtım bedeline aktarıldığını söyledi.

Dünyada enerji maliyetlerinin pandemi öncesine doğru gerilediğine dikkat çeken Arslan, sadece 7 ayda elektrik piyasasında takas fiyatlarının megavatsaat başına ortalama 3 bin 400 TL’den 2 bin 200 TL’ye kadar gerilediği belirterek, "Bir vatandaşın faturasını incelediğimizde ortaya çıkan acı tablo şöyle: Ödediğimiz dağıtım bedeli, enerji bedelini geçmiş durumda. Faturalarımızın yüzde 58.25’ini dağıtım bedeli, yüzde 32.7’sini enerji bedeli ve yüzde 9.04’ünü KDV ve belediye fonu oluşturmakta. İktidar dağıtım bedeline üç kez zam yapmasaydı bugün 240 kWh tüketim için 353 TL ödemek yerine 228 TL ödüyor olacaktık. Yani 125 TL daha ucuza elektrik kullanacaktık” dedi.

Editör: Yadigar Hanım