İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah, Takvim ve A Haber'de yer alan bilgilere göre, en düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltilmesi sonrası gözler asgari ücrete çevrildi. Seçim öncesi ara zam yapılması gündeme gelen asgari ücretin 10 bin liranın üzerinde olacağı konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayında, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltileceğini açıklamasının ardından "Asgari ücrette de ara zam olur mu?" sorusu gündeme geldi.

"ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM GELEBİLİR"

Zammı söylemlerini ekranlarına taşıyan CNN Türk moderatörü Meltem Bozbeyoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ökten'e, "Asgari ücrette de artış olur mu?" sorusunu sordu. 

Ökten ise yanıtında, "Sayın Cumhurbaşkanı Aralık ayında asgari ücreti açıkladığında Mayıs ayını da işaret etmişti. Seçim öncesi atılan adımlara yenileri eklenebilir, seçim öncesinde yeniden asgari ücrete bir zam gelebilir diye düşünüyorum." dedi.

Aralık ayında asgari ücretin net 8 bin 500 lira olarak belirlendiğini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl içerisinde yeni bir ara düzenlemenin de yapılacağının da sinyalini vermişti.

Erdoğan, "Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız" ifadelerini kullanmıştı.

10 BİN TL OLMASI BEKLENİYOR

Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin etkilediği şehirleri kapsayacak şekilde asgari ücret düzenlemesine yönelik bir çalışma olduğunu söyledi. 

Bakan Bilgin, "Sınırlı bir bölgeyle ilgili asgari ücret çalışması var, bittiğinde kamuoyuyla paylaşacağım" diye konuştu.

Kulislerde gelen son haberlere göre, asgari ücret seçim önce yapılacak bir ara zam ile 10 bin liranın üzerine çıkabilir.

Emeklilerin taban maaşı 7.500 TL'ye yükseldi. Böylelikle emekliye yüzde 36 ek zam yapılmış oldu.

Eğer asgari ücrete de bu oranda zam yapılması düşünülürse 8 bin 500 TL olan mevcut maaşlar 11 bin 560 TL yükselmiş olur. 

EMEKLİ İÇİN EN AZ YÜZDE 20 İSTENİYOR

Her emeklinin ortak derdi maddi imkansızlık. Aynı yerden aynı ürünü 3-4 gün sonra aynı fiyata alamadıklarına isyan eden emekliler merakla asgari ücrete yapılacak ek zammı bekliyor.

İstanbul'da özellikle ev kiralarının uçtuğunu belirten emekliler "Aldığımız aylık ev kirasına bile yetmiyor. Buna elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturaları da ekleyince açık katlanıyor. 1 ay ne yediğimizi, ne içtiğimi bir tek yaşayanlar bilir. Kıyafeti hiç hesaba bile katmıyoruz" diyerek haklı şekilde isyan ediyorlar. 

Uzmanlara göre genel seçimler öncesinde AKP hükümeti son kozunu oynayacak ve emekli ile memur maaşlarında önemli bir artış yapacak. 

Zam oranı şu sıralar yüzde 38 olarak konuşuluyor. Ankara kulislerinde ise emekli maaşına zam yapılmasının zorunlu olduğu, oranın yüzde 20'den aşağı olmaması gerektiği konuşuluyor.

Editör: Yadigar Hanım