Milyonlarca emekli ve memurun beklediği maaş zammı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'dan geldi. Dağ, konuya ilişkin CNN Türk'te yaptığı açıklamada, "En düşük emekli aylığına refah payı gelebilir" dedi.

Daha önceki dönemlerde seyyanen artış yapıldığını hatırlatarak, en düşük emekli aylığına refah payı gelebileceğini ifade eden Dağ, "Enflasyona milletimizi ezdirmeyeceğiz diye çok net ifade ettik. (En düşük emekli aylığı) Daha önceki artışlarda da seyyanen bir artış yapıldı. En düşük emekli aylığına refah payı gelebilir. Burada bir emekli aylığı bağlarken ödemiş olunan prime göre oluyor. Çalışma Bakanlığımız süreci yürütüyor" ifadelerini kullandı.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI 3 OCAK'TA BELLİ OLACAK

Memur ve emekliye yapılacak zam oranı 3 Ocak'ta açıklanacak aralık ayı enflasyonu ile kesinleşecek. Ek zam isteyen memur temsilcisi Memur-Sen, taleplerini iletmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, vergi matrahının yükseltilmesi ve ek zam olmak üzere memurlar için 2 önemli talepte bulunduklarını belirterek, "Vergi matrahı konusunda huzursuzluğumuz var. Son birkaç ay kamu görevlileri matrahlardan kaynaklı olarak aldıkları ücreti kaybediyorlar. Vergi matrahı yükseltilmeli oran yüzde 15'e sabitlenmeli. Memurlara enflasyon farkının dışında bir zam yapılması zaruri hale geldi. En düşük memur maaşında iyileştirme yapılması gerekiyor. Kiralar memurları zorluyor, büyük şehirlerden kaçış başladı" diye konuştu.

"BEKLENTİLERİNİ İLETTİK"

4A kadrosuna alınacak işçilerin beklentilerini ilettiklerini de anlatan Yaalçın, şöyle devam etti:

"Usta öğretici, ek ders gibi beklentileri ilettik. İşçilerimizin taleplerini ilettik. Emekli aylıkları konusunda yaklaşımlarımızı ifade ettik. Tamamı sözleşmeli olan kurumlardaki personelin durumuna ilişkin yaklaşımımızı paylaştık. Memur işi yapan işçiler memur kadrosu bekliyor, bu konuda talebimizi aktardık.

Ek gösterge düzenlemesi konusunda da kamuoyuna 5 milyon 300 bin insanı ilgilendiren bir düzenleme yapıldığı için bu konuda memnuniyetimizi ifade ettik. 1. dereceye kadar yükselenlerin 3600 ek göstergeye yükselmesi konusundaki talebimizi bir kez daha ifade ettik. Beklentimiz ek göstergede adalet sağlanması."

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Habertürk canlı yayınında yaptığı açıklamalarda "Bizim memur maaşlarıyla ilgili imzaladığımız madde var. Enflasyon farkını toplu sözleşmelerde veriyoruz. Bu sene de enflasyon üzerinde artış vereceğiz. Onu şimdi açıklamayayım. Son ay enflasyonu hesaplandıktan sonra belirleniyor. Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan sonra Ocak ayında belli olacak. Aralık ayında enflasyon düşüşü devam edecek. Biz tüm bunları değerlendirerek alım gücünü destekleyecek oranda karar vereceğiz.Bitmemiş tamamlanmamış çalışmayı önceden açıklamak doğru olmaz. Biz ücret artışların dışında memur ve çalışanlarımızın ücretlerine çok önemli katkı yaptık. Ücret düzeyinde alınan vergileri vergi dışı bıraktık. Bu tüm ücretlere yansıdı. Şimdi bir başka şey daha yapılıyor"ifadelerini kullanmıştı.

"EN ALT DÜZEYDEKİ EMEKLİ MAAŞLARINA DÜZENLEME YAPILACAK"

'En alt düzeyde ücret alan emekliler var. Çok düşük kaldı. Açıklandığı gün fena değildi, enflasyon şartları içinde az kaldı. Bunlar kim? Prim gün sayılarını tamamlamamışlar, daha çok Bağkur'lular. Devlet 'bu insanlarımıza borçlanma imkanı getirelim' demişler.Prim borçlarını bağladıkları emekli maaşından ödenmiş. Bir sosyal destek bu. Bunların sayısı 500 bin civarında. Bunları da biz nasıl sosyal devlet ücretsiz, gelirsiz kimseyi bırakmaz diye bir düzenleme yaptıysa, bunlar da yeniden ele alınarak düzenlenecek.'

VERGİ DİLİMLERİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR'

Bakan Bilgin, vergi dilimleri ile ilgili ise "Maliye Bakanımızla talepleri birlikte değerlendirdik. Vergide dilimleri için çalışma yapılıyor.Maliye Bakanımız bunu açıkladığı zaman çok önemli etkisi olacak. Kamu çalışanların ücretlerini çok rahatlatacak. 'Ocak ayında aldığımız maaşı neden Temmuz'da alamıyoruz' eleştirileri ortadan kalkacak." dedi.

Editör: Yadigar Hanım