Daha önce de “Kışın kombi derecesini indirin, yazın klima derecesini yükseltin” sözleriyle tepkilerin odağında olan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şimdi de “Aklınla Verimli Yaşa” adlı tasarruf tedbirleri kitapçığında ilginç önerilerde bulundu.

Vatandaşlara tasarruf tedbirleri konusunda önerilerin sunulduğu kitapçıkta, “Kısa mesafelerde yürüyün ya da bisiklete binin. Saçınızı kurutma makinesi ile değil, havlu ile kurutun. Banyoya kum saati koyun, 4 dakikadan fazla duş yapmayın. Kışın fırını kullandıktan sonra kapağını açıp, ortamı ısıtın. Düşük katlar için asansöre binmeyin, merdivenden çıkın” tavsiyeleri verildi. Vatandaşların bu tavsiyelere uyması halinde elektrikte yüzde 35, petrolde yüzde 25 ve doğalgazda yüzde 50 tasarruf sağlayacağı iddia edildi.

Bakan Dönmez ile birçok bakan ve üst düzey bürokratın 245-330 beygir gücünde Mercedes ve Audi makam araç kullanmalarına rağmen vatandaşlara “Yüksek motor hacmine sahip araç kullanmayın” önerisinde bulunulan kitapçıkta ayrıca şu tavsiyeler yer aldı:

-Evinizin duvarlarını açık renge boyatın

-Binaların güney cephesine yaprak döken ağaçlar dikin.

-Kışın perdeleri açın, içeriye güneş ışığı girsin.

-Radyatör arkasına yalıtım levhası yerleştirin ve önüne mobilya koymayın, ana girişlerde çift kapı ya da döner kapı kullanın.

-Gereksiz yere ani fren yapmayın, gaza basmayın.

-Araç bekleme halindeyken kontağı kapatın.

-Araçta hava akımını engellemek için camları açmayın.

-Bagajda bulunan gereksiz eşyaları çıkarın

-Çamaşır ve bulaşık makinesinde ön yıkama yapmayın.

-Çamaşırları asarak kurutun, kurutma makinesi kullanmayın.

-Bulaşıklardaki kaba atıkları yemekte kullanılan peçeteyle temizleyin.

Editör: Yadigar Hanım