Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Fatih Erbakan'ın 3 yıl önce katıldığı bir canlı yayındaki “14 yaşında biri cinsel olgunluğa eriştiğine göre rızası geçerlidir” sözleri yeniden gündem oldu.

Erbakan, 20 Mayıs 2020 tarihinde bir Youtube kanalına katıldığı programda, "Anadolu'da yıllardan beri ebelerimiz 14, 15, 16 yaşında evlenmiş, mutlu yuva kurmuşlardır. 14 yaşında biri cinsel olgunluğa eriştiğine göre rızası geçerlidir, yüzyıllarca Anadolu'da böyle olmuş” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhur İttifakı’nın küçük ortaklarından Erbakan’ın kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilebileceğine yönelik açıklamalarına siyasiler sert tepki gösterdi. 

"ÇOCUKLARLA CİNSEL İLİŞKİ NASIL KURULUR DİYE YOL ARIYORLAR"

CHP İzmir Milletvekili Gökçe Gökçen, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile Erbakan'a sert tepki gösterdi. Gökçen, "Karşımızdaki, çocuklara yönelen gerçek tehdit budur. Yemeyip içmeyip çocuklarla cinsel ilişki nasıl kurulur diye yol arayanlar meclis sıralarına Erdoğan tarafından yerleştirildi. Biz bu korkunç tehdide karşı mücadeleyi büyütmek ve sosyal demokrat bir siyaset örmek zorundayız" dedi.

“SİZİN KIZINIZ 14-15 YAŞINDA EVLENMEK İSTESE NE YAPARSINIZ?”

Erbakan'ın açıklamalarına bir tepki de Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt'tan geldi. Enginyurt, paylaşımında "Başkasının kızları için 14 yaşında evlenebilir diyen Fatih Erbakan,"sizin kızınız 14 -15 yaşında evlenmek istese ne yaparsınız?" sorusuna ne cevap vermiş birlikte seyredelim. Ele verir talkımı, kendi yer salkımı." ifadelerine yer verdi.

"ÜNİVERSİTEYİ HATTA YÜKSEK LİSANSI BİTİRDİKTEN SONRA EVLENMELERİNİ İSTERİM"

Fatih Erbakan’ın söz konusu açıklaması şöyle:

“İki kız çocuğu babasıyım. 15-16 yaşında evlenmesini değil, üniversiteyi hatta yüksek lisansı bitirdikten sonra evlenmelerini isterim. İnfaz düzenlemesinde binlerce kişi olarak ifade ediliyor... Erken yaşta evlilik yapmış, anne baba rızası var.”

Erbakan daha önce LGBT'yi ve kadınları hedefe almış, medyayı da hedef göstererek, pandemi döneminde ise aşı karşıtı sözleriyle gündem olmuştu.

Editör: Yadigar Hanım