Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuşma gerçekleşirdi.

"Her alanda sanatın ve sanatçının yanında olduk" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmak için Sivas'tan Ankara'ya 3 ay boyunca yürüyen Aşık Veysel'e bu yılki Vefa Ödülü'nü verdiklerini söyledi.

Geçmiş dönemde yaşanan baskıcı tutumların AK Parti iktidarında son bulduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 58 yıl sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Nazım Hikmet'e Türk vatandaşlığı verdiklerini hatılattı.

Erdoğan aynı zamanda Fransa'da bulunan Ahmet Kaya'nın mezarının Türkiye'ye getirilmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

kültür ve sanat ödülü

İşte Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, bu gazi mekana, milletin evine hoşgeldiniz. 2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri tevdi töreni vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Biraz sonra ödüllerini vereceğimiz kıymetli sanatçılarımızı, fikir ve edebiyat erbabımızı, ustalarımızı ve onların temsilcilerini ayrı ayrı tebrik ediyor, her birine şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Titiz bir çalışma ile bu anlamlı ödüle layık görülen kültür sanat insanlarımızı tespit eden seçici kurula da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin sahiplerine baktığımızda ülkemizin eşi benzeri bulunmayan kültürel zenginliğine bir kez daha şahit oluyoruz.

Editör: Kübra Kırkıl