Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 öğrenci gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem yapan öğrenciler için "Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa üniversitelerin içerisine sızmış teröristlerdir" ifadelerini kullanmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde atanmış rektör Prof. Dr. Naci İnci'yi protesto eden 10 öğrenci gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği’nce konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

– Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık (60) kişilik grup; sloganlar atarak, üniversite rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin makam aracının önünü keserek ilerlemesini engellemiş ve bir şahıs da aracın üzerine çıkmıştır.

Konuyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda; makam aracının üzerine çıkan kişinin de aralarında bulunduğu (7) şahıs ile görevli personele mukavemette bulunan (3) şahıs olmak üzere toplam (10) şahıs hakkında Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltı işlemi uygulanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılmış, Boğaziçi Üniversitesi’nde eylem yapan öğrenciler için şu ifadeleri kullanılmıştı:

– Salgın döneminde pek çok alanda gereken altyapıya sahip olduğumuzu hep birlikte gördük. Artık belirleyici konuma gelmemiz gereken bir döneme geldik.

– Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz.

– Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz.

MİNİCİK BEDENİ VATAN İÇİN TOPRAK OLALI 5 YIL OLDU AMA O SONSUZA KADAR BİZİMLE YAŞAYACAK: İYİ Kİ VARSIN EREN! MİNİCİK BEDENİ VATAN İÇİN TOPRAK OLALI 5 YIL OLDU AMA O SONSUZA KADAR BİZİMLE YAŞAYACAK: İYİ Kİ VARSIN EREN!

– Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir. Gelişmiş ülkeleri geride bıraktığımız bir kapasite var.

– Ülkemizde üniversite eğitimi almak isteyen hiçbir gencimizin maddi kaynak sıkıntısı çekmemesi için eşi benzeri görülmemiş adımlar attık.