Cumhurbaşkanlığı kabinesi Saray'da toplandı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

İSMAİLAĞA CEMAATİ'NDEKİ İSTİSMAR

Toplantı sonrasında açıklama yapan Erdoğan, İsmailağa cemaatindeki tecavüz skandalı ile ilgili:

“Şu ana kadar arkadaşlarım gereken çalışmaları gösterdiler. Ama bunları gözden gelen muhalefet söz konusu. 13 yaşında nişan 14 yaşında evlilik gibi bir durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Hele hele daha küçük yaşlardaki istismar iddiaları tam bir faciadır. Mağdur bakanlığımıza başvurduğumuzdan beri konuyla ilgilenmiştir. İçişleri Bakanlığı'nın ilgilenmesi ile birlikte konu yargıya intikal etmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız iddiaları tüm boyutları ile soruşturarak iddianame hazırlanmıştır. Mesele medyada yer alana kadar bakanlarımızın tamamı konuyu takip etmiştir. Geçmişteki ihmaller soruşturma kapsamında ele alınmış gereken adımlar atılmış. Ülkemizde çocuklara yönelik taciz ve tecavüz konusundaki hassasiyetimizi kimseye sorgulatmayız. Bay Kemal sen bunlardan anlamazsın. Söyleyeceklerim var şimdi kendine ona göre çeki düzen ver. Son hadisede de aynı kararlılıkla davrandık. Ancak bu konudaki tartışmalarda riyakarlıktan gördüğümüz rahatsızlığı da söylemek istiyorum. Hadiseyi milletimizin inancı ve o inancın temsilcisi kurumlarla irtibatlandırmak ahlaki olmayan bir çarpıtmadır.

Biz niyet okumasını doğru bulmayız.

Bir kez daha altını çiziyorum: Biz mağdurun ilk başvurusundan itibaren tüm kurumlarımızda sahiplendik. Öyle sırtını parlamentoda dönmek suretiyle siz benim bakanıma ders veremezsiniz. Siz sırtınızı dönerek başka şeyler yaptığınızın farkında değilsiniz.

Vatandaşlarımız müsterih olsun, her türlü haksızlık, hukuksuzluk gibi bu konuyu da her seviyede takip etmeyi sürdüreceğiz. '' dedi.

Editör: Habererk Haber Merkezi