BBP Genel Başkanı Destici, seçim barajının yüzde 7 olarak güncellenebileceği yönündeki ortak görüşe katılmadığını belirterek bir anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye rest çekti.

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair yaptığı konuşmada yüzde 7 seçim barajı hakkında açıklamada bulundu.

Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Seçim Kanunu hakkındaki açıklamasına değinerek seçim barajının yüzde 7 olarak güncellenebileceği yönündeki ortak görüşe katılmadığını ifade etti.

"SEÇİM KANUNU MECİS'E GELECEKTİR"

Seçim barajın yüzde 0 veya yüzde 3 seviyelerinde olması gerektiğini belirten Destici, "BBP olarak düşüncelerimizi, Cumhur İttifakı bileşenleri ile bir araya gelerek ilettik. Bizim barajın 'sıfır' olması konusunda çok net bir duruşumuz var. Diyelim ki 'sıfır' olmasa, en fazla 3 olmalı diye, bunu defaten dile getirdik. Bununla birlikte tek başımıza karar verme durumunda olmadığımızı, görüşmelerde farklı fikirlerin ifade edildiğini, son halin, bir uzlaşma ve ortak karar sonucunda ortaya çıkacağını da hatırlatmayı faydalı buluyorum. Tahmin ediyorum ki şubat ayından sonra Seçim Kanunu Meclis'e gelecektir" diye konuştu.

Meclis'ten seçim yasasının geçtikten sonra ilk seçimde uygulanabilmesi için üzerinden bir yılın geçmesi gerektiğine dikkati çeken Destici, "Erken seçim tartışmaları da seçim kanunu Meclis'e geldiğinde rafa kalkacaktır" dedi.

'BARAJ KONUSUNDA NE DEMİŞTİ?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MHP grubu ile birlikte yürüttüğü Seçim Kanunu teklifi çalışmaları konusunda "Milliyetçi Hareket Partisi’nden Feti Bey’in başkanlığında bir ekip çalıştı. Bunun yanında Büyük Birlik Partisi kendi teklifini arkadaşlarımıza göndermişti. Ben, Hayati Bey’in Feti Bey’lerle yaptığı çalışmanın taslak metnini aldım. Bu taslak metni, Devlet Bey’le de paylaştım. Devlet Bey de gerçekten bir nezaket göstermek suretiyle 'Bu çalışma bizim için geçerlidir' dedi.

Orada bizim yaklaşımımız barajın yüzde 7 olması yönünde. Onun dışında dar bölge, daraltılmış bölge vesaire bu tür şeylere girmiyoruz. Hazırlanan, üzerinde çalışılmış taslak metin konusunda bu hafta veya önümüzdeki hafta arkadaşlar tekrar bir araya gelecekler. Nihai şeklini verip ondan sonra işi bitireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.