Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 35 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiği 10 ilde yıkıma neden olan depremde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutları yenilemek için 1 yıl süre istemesi, ardından da AKP'nin kurucularından TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'ın 14 Mayıs tarihinde yapılması planlanan depremde halkın yaralarının sarılmasına odaklanmak için seçimin ertelenmesini açıklaması, 2023 seçimlerinin ertelenme ihtimalini gündeme getirdi. 

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberinbe göre, seçimin ertelenmesinin dillendirilmesi ile muhalefet partileri bunun “sivil darbe” anlamına geleceğini vurgulayarak, gerekirse sine-i millete dönmek dahil her türlü mücadeleyi göstereceği mesajı verdi. Muhalefet partilerin kurmayları, “Erdoğan çıkıp bir yıl yetmedi derse ne olacak? O süre de mi beklenecek? Zaten sen yapamadığın için gideceksin ve yapabilecekler gelecek” açıklamasında bulundu.

Seçimi erteleyebilmenin tek yolunun anayasa değişikliği olacağını belirten kaynaklar, “Bunun için 400 milletvekili üzerinde desteğe ihtiyaçları var. Bu destek de çıkmaz. Seçimleri ertelemeyi denerlerse muhalefet sine-i millete dönmek dahil her türlü mücadeleyi verir” görüşünü paylaştı.

BUNUN ADI SİVİL DARBE

Bunun bir “sivil darbe” anlamına geleceğine dikkat çeken parti kurmayları bir yıl erteleme kararına karşı kararlı bir duruş gösterdiklerini ifade etti.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, seçimlerin ertelenmesi tartışmalarına ilişkin, iktidarın genel seçimleri 2024 yerel seçimleriyle birleştirme planı olduğunu söyledi.

ANAYASAYI İHLALİN YAPI TAŞLARI DÖŞENİYOR

Uysal, sosyal medya paylaşımında “Erdoğan’ın ‘Bana bir yıl verin’ sözünden anladığımız, 18 Haziran 2023 seçimini YSK eliyle ‘seçmen kütüklerinin fiili imkânsızlık nedeniyle hazırlanamaması’ gerekçesiyle muhtemelen yerel seçimlerle birleştirmek. Çünkü seçime yönelik tüm popülist kurgusu bozuldu. AKP açıkça anayasayı çiğnemek niyetindedir. Anayasayı ihlalin yapıtaşları döşeniyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Yadigar Hanım