Halk TV Yazarı Mehmet Tezkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kaybederse siyasi hayatını noktalayacağını yazdı.

Tezkan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamolloğlu'nun "Erdoğan kazanamayacağını görürse seçime girmeyebilir. Kaybedeceği seçime girmez. AKP içinden veya dışından sürpriz bir aday gösterebilir." açıklamasını alıntılayarak, “Erdoğan aday olabilir (mi?)" başlıklı yazısında Erdoğan'ın siyasi hayatını noktalayacağını dile getirdi.

Yazısında "Erdoğan oy kaybını durdurmak, tersine çevirmek, seçime iddialı girmek için ocak ayından itibaren yağdırmaya başlayacak" diye yazan Tezkan, "2023 yılı başında… Emekliye beklemedikleri oranda zam verecek. Memurun maaşını katlayacak. Asgari ücreti belki de ikiye katlayacak. (İşçi çıkarmamaları için firmaları uyaracak!) Vergi affı getirecek. Esnafa ucuz kredi verecek. Çiftçinin borçlarını silecek, destekleri artıracak. Mazottan ÖTV ve KDV almayacak. Kısaca yalancı cennet yaratacak. Yalancı cennetin yalancılığı ortaya çıkmadan, yani kalıcı hiperenflasyon dönemi başlamadan sandığı seçmenin önüne koyacak." ifadelerini kullandı.

"Tüm hareketlere karşın Erdoğan'ın yaptırdığı anketlerde seçilemeyeceğini görürse Millet İttifakı adayının ipi göğüsleyeceğini anlarsa, bunu sahada da (mitinglerdeki ilgiyle) test ederse ne yapar?" sorusunu cevaplayan Tezkan şunları yazdı:

"Erdoğan sonuna kadar savaşır. Kaybedeceğini anlarsa bir yolunu bulur seçimi bir yıl erteler. O da olmazsa, atı alan Üsküdar’ı geçti taktiğine başvurur, mühürsüz oylar yine geçerli sayılır. (2017 referandumunda olduğu gibi) Bu da tutmazsa hile var oylar çalındı diyerek seçimi iptal ettirir. (İstanbul seçiminde olduğu gibi)

Yani iktidarı vermemek için sonuna kadar direnir. Muhafazakâr/mütedeyyin/İslamcı tabanına bunun beka meselesi olduğunu anlatır.

Mutlaka aday olacak diyenlerin tezi bu…

Karşı tez de şu…

Erdoğan aday olup kaybederse siyasi hayatını noktalar. Girdiği her seçimi alır efsanesi çöker. Maçı böyle bitirmek istemez.
Kenara çekilir, başka aday gösterir. Meclis’te çoğunluğu elinde tutmak için bütün gücünü harcar. Meclis çoğunluğunu sağlayarak yeni seçilen Cumhurbaşkanı’nın elini ayağını kilitleyerek seçime gitmeye zorlar."

Editör: Yadigar Hanım