Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın indirim yapılması talimatı verdiği Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri'ndeki fiyatlar dudak uçuklatıyor. TÜİK'in yüzde 84.39 olarak açıkladığı enflasyona karşın Tarım Kredi marketlerinde bir yılda oluşan fark yüzde 263 oldu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın ucuz satış yapıldığını iddia ettiği Tarım Kredi Kooperatifi marketlerindeki ürünlerin bir yıllık fiyat değişimlerini gözler önüne serdi. Akaryakıttan elektriğe, gübreden tohuma kadar gelen zamların, iğneden ipliğe temel gıda maddelerine yansıdığına dikkat çeken Bulut, “5 bin 500 TL olan asgari ücret fahiş zamlar karşısında eridi. Vatandaşın alım gücü kalmadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘fiyatlar gayet uygun’ dediği kooperatif mağazalarında geçen yıl 134.30 TL’ye alınabilen 12 kalem ürün bu yıl 487.50 TL’ye yükseldi. TÜİK’in rakamlarına göre enflasyon yüzde 84.39 ama kooperatif marketlerde bir yıl içerisinde oluşan fark yüzde 263. Zam gelmeyen tek ürün var o da 25 kuruşluk market poşeti” dedi. 

Enflasyonun kötü ekonomi yönetiminden kaynaklandığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

“Faiz sebep, enflasyon sonuç safsatası ve ‘düşük TL yüksek kur’ politikası ürünlerin üretim maliyetlerini artırdı. Kirasını, faturalarını ödemekte zorlanan, ay sonunu getiremeyen vatandaş temel gıda ürünlerini bile alamıyor. Marketlerdeki fahiş fiyatların sorumlusu AKP, cambaza bak misali, zincir marketleri hedef göstererek, günah keçisi ilan ederek sorumluluktan kaçıyor.” 

AKP'nin 'ucuz' dediği Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde ürünlerin fiyatları uçtu!

Editör: Yadigar Hanım