Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, Paşinyan karşıtı eylemler devam ediyor. Kilisenin yönlendirmesiyle geçen hafta başlayan eylemler Azerbaycan'la sınır belirleme sürecinin durdurulması ile Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifasını talep ediyor.

İran Cumhurbaşkanını İran derin devleti mi öldürdü? İran Cumhurbaşkanını İran derin devleti mi öldürdü?

Ermenistan basınındaki haberlere göre, eylemciler, bugün de Erivan'da ana cadde ve sokaklarda trafiği durdurmaya çalıştı, iş ve ders bırakma eylemleri yapıldı ve polis, eylemcilere müdahale etti.

Emniyet güçleri, talimatlarına uymayan eylemcileri gözaltına aldı. Gözaltılar esnasında aralarında muhalefet milletvekillerinin de bulunduğu eylemcilerle polis arasında zaman zaman arbede yaşandı.

KEMAL ARIKAN'I ŞEHİT EDEN TERÖRİST ÖNCE GÖZALTINA ALINDI SONRA SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınanlar arasında 1982'de Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı şehit eden, Ermeni terör örgütü JCAG mensubu Hampig Sasunyan'ın da bulunduğu ancak teröristin, emniyete götürülmeden serbest bırakıldığı açıklandı.

EYLEMLERİN BAŞINI BAŞPİSKOPOS ÇEKİYOR

Erivan'daki gösterilerin başını çeken Başpiskopos Bagrat Galstanyan da Erivan sokaklarında yürüyüşüne ve taraftar toplama çalışmalarına devam etti.

Erivan Devlet Üniversitesinin önüne gelen Galstanyan, Rektör Yardımcısı Elina Asriyan'ın "eyleme 1000 öğrenci bile katılsa üniversiteden uzaklaştıracağını söylediğini" iddia ederek Asriyan'ı yanına çağırdı.

Asriyan ise Galstanyan'ın sözlerinin "iftira" olduğunu söyleyerek özür dilemesini istedi. Bunun üzerine Galstanyan da Rektör Yardımcısı Asriyan'dan özür diledi.

KANADA VATANDAŞI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Başpiskopos Galstanyan, yaptığı basın toplantısında, Ermenistan vatandaşlığının yanında Kanada vatandaşı da olup olmadığının sorulması üzerine Kanada vatandaşlığının kendisi için sadece belgeden ibaret olduğunu, gerektiğinde Kanada vatandaşlığından çıkabileceğini savundu.

Galstanyan'ın, Erivan'da taraftar toplama çalışmalarına devam ederken Erivan'daki yol kapatma, iş ve ders bırakma eylemleri sürüyor.

Öte yandan Erivan dışında eylemciler, Armavir-Gümrü otoyolunu da kapattı. (AA)

Editör: Habererk Haber Merkezi