Bir süredir Dubai'de bir hastanede tedavi gören 79 yaşındaki Pervez Müşerref hayatını kaybetti.

1999'da yaptığı darbeyle iktidara gelmiş olan emekli general Müşerref, kendisini cumhurbaşkanı ilan ederek 2001 yılından 2008'e kadar Pakistan'ın cumhurbaşkanlığını yapmıştı.

Eski cumhurbaşkanı Müşerref, kendisi hakkında açılan davalar yüzünden yaşantısını 2016 yılından bu yana Dubai'de sürdürüyordu.

PERVEZ MÜŞERREF KİMDİR?

Pervez Müşerref, 1943 yılında dünyaya geldi. Pakistanlı asker ve siyasetçi olan Pervez Müşerref darbeyle göreve gelerek 1999-2002 yılları arasında Pakistan başbakanı ve 2001-2008 yılları arasında Pakistan cumhurbaşkanı olarak görev yaptı.

Müşerref, 2007'de görev süresinin uzatılması isteğine karşı çıkılmasının ardından anayasayı askıya aldı ve olağanüstü hal ilan etti.

Bir yıl sonra, meclise görevden alınması için sunulan tasarının ardından istifa eden Müşerref hakkında, 2013'te anayasayı ihlal ve vatana ihanet suçundan dava açıldı.

Bu tarihten beri sürekli yeniden görülen ve ertelenen dava 17 Aralık'ta sonuçlanmış ve Müşerref idam cezasına çarptırıldı.

Yüksek Mahkeme, Pervez Müşerref iktidarda olduğu esnada ülkede iki defa anayasayı askıya aldığı gerekçesiyle siyasetten ömür boyu men etti.

Editör: Bumin Kağan Muti