Fahrettin Koca kritik açıklamalar yaptı. Koca, "Test sayısının düşmesi vaka sayılarının düşmesinin sonucudur" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip korona virüsün Türkiye'deki seyrine ilişkin Edirne'de açıklamalarda bulundu.

Koca, "Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır. Kısıtlamalarla birlikte temasın azalması beklenen bir durumdur.

Bu da müracaatları ve filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir. Test sayılarının düşmesi, vaka sayılarının düşmesinin sebebi değil sonucudur." dedi.

Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

Bölgelerde durum değerlendirmesi yapıyoruz. Bugün Edirne'deyiz. Yerel yöneticilerimizle beraber toplantı gerçekleştirdik.

Ülkemizde son haftalarda gördüğümüz korona hasta sayıları nedeniyle tam kapanmaya geçilmek zorunda kalındı. Vaka sayısında istediğimiz seviyeye gelmediğimizi için 17 günlük tam kapanmada düşüş yaşayacağımızı düşünüyoruz.

"OLUMLU SONUÇLARI GÖRMEYE BAŞLADIK"

Behçet hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Behçet hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Olumlu tabloyu görmeye başladık. Yakında ağır hastalara da etki edeceğini bekliyoruz.

Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayıları ile ilgili asılsız değerlendirmeler görüyoruz. Bir defa daha ifade etmek istiyorum. Testler semptom gösteren kişilere yapılır. Kısıtlamalarla birlikte başvuru sayısı düşüyor. Bu da vaka sayısını düşürüyor. Test sayısının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sonucudur.

Düşüş hızını artırmak amacıyla tam kapanma bir zaruret haline geldi. Tekraren söylüyorum bu sürecin sonunda vaka sayılarının ciddi derecede düştüğü bir bayramı yaşamak istiyoruz.