Ali Ağaoğlu’nun elinden alınan Finans merkezi kimlere verildi?

Ali Ağaoğlu’nun elinden 246 milyona zoraki alınan Finans Merkezi’nin iki firmaya peşkeş çekildiği iddia edildi. Ağaoğlu’ndan Finans Merkezi’nin alınış gerekçesi Varlık Fonu’ydu.

Ali Ağaoğlu’nun elinden alınan Finans merkezi kimlere verildi?

'Varlık Fonu gerekçesiyle Ali Ağaoğlu’nun elinden alınan Finans Merkezi kaç paraya Alındı? Varlık Fonu’ndan sonra verilen bu üç şirkete kaç paraya verildi?' soruları kamuoyu tarafından dillendiriliyor ancak henüz ilgili kurumlardan bu konuya dair net bir açıklama yapılmadı.

Ali Ağaoğlu’nun elinden alınan Finans Merkezi Gül Yapı ve Siyah Kalem inşaat firmalarına verildiği iddia edildi.

İstanbul Finans Merkezi projesinin bir türlü beklendiği şekilde ilerlememesi üzerine Türkiye Varlık Fonu (TVF),projenin yüklenicileri arasındaki üç şirket olan Ağaoğlu, İntaş ve YDA'nın yüzde 35'lik alana tekabül eden kısımda bugüne kadar yaptığı masrafları tazmin ederek haklarının tamamını devraldı. 3 şirketin projeyle ilişiği kalmazken HABERTÜRK'ün ulaştığı sektör kaynakları TVF'nin projenin tamamını devralma hazırlığında olduğunu iddia ediyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF), 2008 yılında duyurulan ve bir türlü bitirilemeyerek açılışı önce 2018, ardından 2020 ve son olarak 2022 yılına ertelenen projenin hızlandırılarak bitirilmesi için düğmeye bastı.

Türkiye Varlık Fonu'ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Finans Merkezi Projesi'ndeki 1,3 milyon metrekare büyüklüğündeki kullanılabilir alanın 465 bin metrekarelik kısmı 1 milyar 670 milyon Türk Lirası karşılığında yüklenicilerden devralındı.

VARLIK FONU'NDAN, İSTANBUL FİNANS MERKEZİ AÇIKLAMASI

Habertürk'ün ulaştığı kaynaklara göre bu alan projenin yüklenicileri arasındaki Ağaoğlu, YDA ve İntaş firmalarının yükümlülüğündeki ayrık bölümlerden oluşuyor.

Türkiye Varlık Fonu, üç firma ile görüşerek şu ana kadar yapılan işlerin her birinin maliyetini ödedi ve ellerindeki tüm payı ödeyerek Ağaoğlu, YDA ve İntaş'ı devreden çıkarmış oldu.

Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle yapılacak projedeki ihaleyi 1 milyar 460 milyon liralık hasılat teklifiyle kazanan Ağaoğlu, İstanbul Finans Merkezi'nin tüm hafriyat ve zemin işleri, ortak altyapı ve ulaşım yollarıyla birlikte çevre düzenlemesini üstlenmiş ve bunun karşılığında bir tanesi rezidans ve geriye kalanı ofis olmak üzere 6 blokluk ofis ve konut alanını satarak gelir paylaşımında bulunacaktı. 6 blokluk söz konusu alan aynı zamanda projenin beşte birlik bölümünü oluşturuyordu.

Ağaoğlu, masraflarını Varlık Fonu'ndan tazmin ederek 6 blokluk alanı da devretmek suretiyle projeden çekilmiş oldu. BDDK binasının yapımını üstlenen YDA ve SPK binasını yapacak olan İntaş da benzer şekilde masraflarını tazmin ederek çekildi.

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, "İnşaatların bir an önce başlaması için Emlak Konut GYO ile birlikte ihale düzenleyeceğiz. En geç kasım ayında vinçlerin çalışmaya başlayacağını" açıkladı.

Sektör kaynaklarından gelen bilgiler ise Türkiye Varlık Fonu'nun projenin tamamını devralacağını iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 14:17
YORUM EKLE