Bazıları devleti soyarken Devletin verdiği 2 milyonluk tazminatı reddetti

44 yaşındaki Uzman Jandarma Çavuş Cengiz Erduran, 5 yıl önce Ağrı Doğubayazıt'ta PKK'lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralandı. Yaralanıp gazi olduktan sonra maddi ve manevi tazminat davası açan Erduran, mahkemenin talep ettiği bilirkişi raporunda yazan 1 milyon 697 bin 866 lira 71 kuruşluk tutarı çok bularak tazminattan vazgeçti.

Bazıları devleti soyarken Devletin verdiği 2 milyonluk tazminatı reddetti

PKK'lı teröristlerin 5 yıl önce düzenlediği bombalı saldırıda ağır yaralanan ve 2 yıl süren tedavisi sonrası sağlığına kavuşarak gazi olan Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Erduran, taburcu olduktan sonra Trabzon’a yerleşti. 'Gazilik' unvanı ile 22 yıllık askeri görevinden malulen emekli edilerek 160 bin TL tazminat verilen Erduran, 2017 yılında ise avukatı aracılığıyla 120 bin TL talepli maddi- manevi tazminat davası açtı.

Cengiz Erduran'ın kulağında işitme kaybı, ayağında aksaklık vardı. Mahkeme de, bu dava üzerine bilirkişi rapor hazırlattı. Raporda, vazife malullüğüne dair bağlanan gelir ve ödemeler dikkate alındığında Erduran’ın 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş karşılanmamış zararı bulunduğu bildirildi. Erduran, verilecek tazminatı çok buldu ve tazminattan vazgeçtiğini belirtti.

Cengiz Erduran, mahkemeye verdiği feragat dilekçesinde, "Davam sonucunda mahkemeniz tarafından şahsıma 1 milyon 679 bin 866 lira 71 TL maddi tazminat ödenmesine hükmedilmiştir. Ancak belirtilen paranın benim için çok yüksek olduğunu, devletin bu kadar yüksek parayı şahsıma ödemesinin vicdanımı huzursuz ettiği için, gönlüm razı olmadığından bu paradan vazgeçiyorum. Dolayısıyla maddi tazminat davasından vazgeçtiğimi, manevi tazminat davasının devamını arz ederim" ifadelerine yer verdi.

Bu kadar yüksek paranın şahsına ödenmesinden rahatsızlık duyacağını söyleyen Cengiz Erduran, 'Biz bugüne kadar devletimizin malına, parasına dokunulmayacağı bir görüşle eğitildik. Hiç pişman değilim' dedi.

"Aynı şey olsa yine aynısını yaparım"

Kahraman gazi, " Osmaniyeliyim, mütedeyyin bir ailenin yetiştirdiği bir insanım. Biz bugüne kadar devletimizin malına, parasına dokunulmayacağı bir görüşle eğitildik. Hiç pişman değilim, aynı şey olsa yine aynısını yaparım" sözlerini kullandı.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344