Bu böcekle rast gelirseniz koşarak uzaklaşın

Şeytani demir kaplı isimli böcek üzerinde araştırmalar yapıldı. Yapılan araştırmalardan alınan sonuç tüyler ürpertici

banner311
Bu böcekle rast gelirseniz koşarak uzaklaşın

Böcekler, yaşamları boyunca birçok farklı tehdide dikkat etmelidir. Kuşlardan sürüngenlere ve aradaki pek çok şeye kadar neredeyse her şey onları yiyecek ve bu, insanların oluşturduğu tehditlerden bahsetmeye bile gerek yok. İnsanlar belki de en iyi böcek öldürücülerdir.

ARABA TARAFINDAN ÜSTÜNDEN GEÇİLSE BİLE YAŞIYOR

Bununla birlikte, özellikle bir böcek var, sadece bir insan ayakkabısının altında kalmaz, aynı zamanda bir araba tarafından ezilerek hayatta kalabilirler.  Böceğe şeytani demir kaplı böcek deniyor. Böcek, yerleşik zırhı sayesinde kendini korumaya geldiğinde gerçek bir canavardır. Araştırmacılar, inanılmaz dış iskeletinin çatlamadan önce vücut ağırlığının yaklaşık 40 bin katına dayanabileceğini belirlediler. Bu yaklaşık 150 newton kuvvettir. Araştırmacıların tahminlerine göre, tipik bir araba lastiği, böcek toprak yolda yürüyorsa, yaklaşık 100 Newton güç üretecektir.

Aslında araştırmacıların bir yapboz bulmacasına benzeyen birbirine bağlı parçalar olduğunu söylediklerinden oluşur. Bu, böceğin vücudunun basıncı absorbe etmesine izin verir, ancak aynı zamanda kırılmadan deforme olur ve böceğe, kendisini yüksek basınçlı bir durumda bulursa nihayetinde böceğin hayatını kurtarabilecek bir miktar esneklik verir.

Bağlantılar böceğin karnının uzunluğu boyunca uzanır ve aşırı basınca direnmek için inanılmaz bir güç sağlar. Elbette tamamen yok edilemez değildir ve yine de şiddetli, aşırı darbelerle ezilebilir, ancak genellikle insan veya hayvan ayakları veya görünüşe göre çoğu otomobilin altına düşmekten korkması gerekmez.

İnanılmaz bir şekilde, araştırmacılar böceğin kendini koruma yeteneğinin sırlarını açığa çıkarmanın mühendislikte yeni gelişmeler sağlayabileceğini söylüyorlar. Araştırmanın ortak yazarı David Restrepo yaptığı açıklamada, "Şeytani demir-kiriş böceğinin bu sınırlamaları aşmak için stratejileri var ”dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.