Bu haber, koltuk bekleyen MHP’lileri üzecek

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, yeni kabinede MHP’lilerin olmayacağını yazdı.

Bu haber, koltuk bekleyen MHP’lileri üzecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmesini değerlendiren Selvi, iktidara ortak olmak isteyen MHP’liler rağmen Bahçeli’nin bu kapıyı hiç açmadığını da kaydetti.

Sefer Aycan’I görevden alarak Cumhur İttifakı’nın ruhuna zarar verecek davranışlara izin vermeyeceğini gösteren Bahçeli’nin, hükümetin kuruluşunda takdiri tamamen Erdoğan’a bıraktığı da Hürriyet yazarının iddiaları arasında.

Abdülkadir Selvi’nin konuyla ilgili yazısı şöyle:

“GÖZLER Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşmesine çevrilmişti.

Bahçeli görüşme öncesinde bir jest yaptı, ”Biz ne dersek, o olacaktır” diyen Sefer Aycan’ı Genel Başkan Yardımcılığı görevinden aldı. Böylece ‘cumhur ittifakı’nın ruhuna zarar verecek adımlara izin vermeyeceğini gösterdi.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi 24 Haziran’dan sonraki en kritik görüşmeydi. İki lider, 40 dakika süren görüşmede yeni süreci ele aldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmenin başında seçimlerdeki katkısından dolayı Bahçeli’ye teşekkür ettiği, ardından ise yeni sistem hakkında bilgi verdiği söyleniyor. İki liderin, ‘cumhur ittifakı’nın yeni dönemde devam etmesi konusunda tam bir mutabakat içinde oldukları ifade ediliyor. MHP’de, ‘cumhur ittifakı’nın, ‘cumhur iktidarı’na dönüştürülmesi beklentisi içinde olanlara rağmen Bahçeli bu kapıyı hiç açmadı. O nedenle yeni dönemde kabinede MHP’li bakanların yer alması gündemde değil. MHP’nin, Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’na olumlu baktığı ancak hükümet kuruluşunda takdiri tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktığı söyleniyor.

Erdoğan, partisinin yetkili kurullarıyla dahi bir araya gelmeden önce Bahçeli ile görüşürken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, henüz bir telefon görüşmesi dahi yapmadılar.”

Alp Kılıç

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
serdar
serdar - 2 yıl Önce

Böyleyse durum, mhp kürt celal adanın etkisine altına girmiş demektir.