Bulgaristan'da Yaşayan Türkler Asimilasyon Zulmünü Unutmuyor

Bulgaristan’da 1989 yılına kadar hüküm süren komünist rejim döneminde, ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı uygulanan, isimlerin değiştirilip ibadetlerin yasaklandığı asimilasyon günleri, aradan geçen 30 yıla rağmen unutulamıyor.

banner311
Bulgaristan'da Yaşayan Türkler Asimilasyon Zulmünü Unutmuyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre 45 yıl süren komünist rejimin özellikle son döneminde yoğunlaşan asimilasyon politikalarının kurbanları ve sadece haklarını aradıkları için siyasi suçlu olarak cezaevi ve kamplara gönderilen mağdurlar, her yıl mayıs ayında düzenlenen törenlerle anılıyor.

Bulgaristan’ın kuzeydoğusundaki Şumnu şehrine bağlı Kaolinovo (Bohçalar) kasabasında da dönemin baskıcı politikalarına karşı mücadele ederken yaşamını yitiren 4 Bulgaristan Türk’ü için anma töreni düzenlendi. Türk kökenli heykeltıraş Seyfettin Şekerov’un yaptığı anıtın bulunduğu aynı meydanda, 30 yıl önce baskıcı yönetime karşı toplanan 20 bin kişiye asker, polis ve itfaiye birlikleri ile özel komando timleri müdahale etmiş, açılan ateş sonucu Necib Necib, Mehmed Saraç, Hakan Adnavud ve Mehmed Lom hayatını kaybetmişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.