Deprem vergileri soruldu: Berat Albayrak bakın ne yanıt verdi

CHP'li vekil Tahsin Tarhan’ın 1999'dan bu yana 35 milyar dolara ulaştığı belirtilen deprem vergisinin nereye harcandığı sorusuna Berat Albayrak, ilginç bir karşılık verdi.

banner311
Deprem vergileri soruldu: Berat Albayrak bakın ne yanıt verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yalnızca bütçe istatistiklerinin bulunduğu internet sitesini adres gösterdi.

CHP’li Tahsin Tarhan’ın deprem felaketinin ardından tekrar tartışılmaya başlanan deprem vergileriyle ilgili 21 Ağustos 2020 tarihinde verdiği soru önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ne kadar vergi toplandığı; depreme yönelik harcamalar dışında bir yerde kullanılıp kullanılmadığı sorularını yöneltti.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Tarhan, seçim bölgesi olan ve 1999 depreminden etkilenen Kocaeli’ne deprem vergileriyle yapılan harcamaların neler olduğunu da sordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İzmir’deki deprem felaketinden yaklaşık bir ay önce verdiği yanıt akılları karıştırdı.

Bakan Albayrak’ın yanıtında deprem vergileriyle ilgili olarak bakanlığın istatiklerinin yer aldığı internet sitesinin adresi yer aldı. Albayrak, CHP’li Tarhan’ın önergesindeki hususlara ilişkin bilgilerin söz konusu adreste yer aldığını iddia etti.

Söz konusu adreste, genel yönetim mali istatistikleri bulunurken merkezi yönetim bütçe verileri de bulunuyor. Adreste, genel bütçe ve özel bütçe istatikleri; gider ve gelir tabloları yer alırken, deprem vergisiyle ilgili özel bir bölüme yer verilmiyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.