Devlet büyüklerinin resimlerini karaladılar

Bolu Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vurmuş devlet büyükleri ve Bolu'nun manevi babası hayırsever İş adamı İzzet Baysal'ın portresi ile hafızalara kazınan sözleri, ile Paşaköy alt geçidine yapılan portrelerden bazıları gece saatlerinde Karayolları ekipleri tarafından ‘Gece Yarısı Operasyonu'yla boyanarak, kapatılmak istenmişti.

Bolu Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vurmuş devlet büyükleri ve Bolu'nun manevi babası hayırsever İş adamı İzzet Baysal'ın portresi ile hafızalara kazınan sözleri ile Paşaköy alt geçidine yapılan portrelerden bazıları gece saatlerinde Karayolları ekipleri tarafından ‘Gece Yarısı Operasyonu'yla boyanarak kapatılmıştı. Alt geçidin olduğu yere giden Bolu belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, herhangi bir kimseye haber verilmeden bu işlemin yapıldığını ve sabaha kadar gerekirse portrelerin başında nöbet tutacaklarını belirterek, resimlerin kapatılma çalışmasına engel olmuştu.

Sabah saatlerinde olay yerine gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dün gece geç saatlerde yaşanan olayla ilgili açıklamalarda bulundu.

“DEVLET DÜŞMANLARINDAN PROVAKATİF BİR EYLEM BEKLİYORDUK”

Devlet büyüklerinin duvara çizilen resimlerinin yapılın sürecinden bahseden Tanju Özcan, “Şuan bulunduğumuz yer Bolu Batı Gişeleri D-100 bağlantısının olduğu yer. Boluların Paşaköy alt geçidi olarak nitelendirdiği bu kavşak yapılalı uzun bir zaman olmuş ama görsel olarak eksikleri vardı. Ne yapalım diye düşünürken burayı ‘Kardeşlik Köprüsü yapalım' dedik. Bu ülkede herkesin değer verdiği siyasiler var. Bu ülkeye damga vurmuş olan siyasiler var. Başta kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi olmak üzere bu ülkeye damga vurmuş siyasilerin hatırasını bir arada yaşatalım dedik. Hepimizin farklı düşünceleri var. Bu liderlerimizin tarihe mal olmuş sözleri var. Burada Mustafa Kemal Atatürk'ün dışında İsmet İnönü'nün de resmi var. Bir dönem Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış birisi. Onu burada yaşatalım istedik. İsmet İnönü'den sonra Adnan Menderes'te var. Bu ülkede 10 sene başbakanlık yapmış. Darbeci zihniyet tarafından idam edildi. Bu ülkeye ömrünü verdi. Daha sonra Demirel dönemi başladı. ‘Demokrasi'de çareler tükenmez'. Gençler bunun Demirel'in sözü olduğunu bilmiyor. Daha sonra Bülent Ecevit'in resmini de yaptık. ‘Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen' sözünü astık buraya. Gençlerimiz de unutmasın istedik. Erbakan'ın resmini koyduk. Rahmetli Türkeş'in resmini koyduk. Özal'ın resmi var burada. Onun altında ‘Allah'ın verdiği canı O'nun izninden başka alacak yoktur.' sözü var. Özal'a suikast girişiminde sonra tarihe mal olmuş sözleriydi bunlar” dedi.

“DEVLET DÜŞMANLARINDAN PROVAKATİF BİR EYLEM BEKLİYORDUK”

Devlet düşmanlarından provakatif bir eylem bekledikleri ama bunu devletin bir kurumunun yapacağını tahmin etmediklerini söyleyen Başkan Özcan, “Liderlerimizin hepsi vefat etmiş liderlerdir. Son olarak da Bolu'nun babası İzzet Baysal'ın resmini koyduk. Devlet düşmanlarından provakatif bir eylem bekliyorduk. Ama bunu devletin resmi bir kurumunun yapacağını tahmin etmiyorduk. Eylem beklediğimiz için bunların camla üstlerini kapattık. Birisi gelip boyamaya kalkmasın diye. Bolu halkı tarafından da beğenildi. Herkesin sevdiği ve beğendiği bir lider vardı burada” diye konuştu.

“BÖYLE BİR ŞEY YAPMALARINI BİZ MANİDAR BULUYORUZ”

İhbar geldikten sonra Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir'in olay yerine geldiğini söyleyen Başkan Özcan, “Dün gece 00.30 gibi Başkan Yardımcımız Rasim Bey'e bir ihbar geliyor. Biz provakatör, terör yanlısı birisinin liderlerimizin resmini boyadığı ihbarını aldık. Rasim Bey buraya geldiği zaman polisleri görmüş. Polislerin olaya bizden önce müdahale ettiğini zannetmiş. Maalesef burada gördük ki bu provakatif hareketi yapan maalesef devletimizin kurumu. Çok üzüldük. Bolu Belediye Başkanlığı devletin bir kurumudur. Karayolları Genel Müdürlüğü de devlet kurumudur. Bize herhangi bir ihbarda bulunmadan, yazı yazmadan, haber vermeden böyle bir şey yapmalarını biz manidar buluyoruz” dedi.

“KİMİN NERESİNE BATTI?”

Başkan Özcan, “Kelimeleri dikkatle seçmeye çalışıyoruz. Buradaki liderlerin Bolu'nun girişine asılması kimin neresine battı? Neden böyle bir şey yapılıyor? Anlamakta güçlük çekiyorum. Gerekçe olarak da ‘Sürücülerin dikkatini dağıtıyor' diyorlar. Burası 7-8 ay önce yapıldı. Burada kayda geçmiş tek bir kaza bile olmadı. Burası trafiğin en çok yavaşladığı dönel kavşaktır. Sen karayolları olarak bütün yol ağlarında totemler koyuyorsun. Ticari amaçlı. Siyasilerin mesajları oluyor. Sanatçıların mesajları oluyor. Bunlar dikkat dağıtmıyor mu? Trafiğin en çok yavaşladığı yerdeki liderlerin resimleri mi dikkat dağıtıyor?” şeklinde konuştu.

“MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN RESMİ Mİ BİRİLERİ RAHATSIZ EDİYOR?”

Karayolları Bölge Müdürü ile konuştuğunu söyleyen Özcan, “Balıkesir yoluna bir bakın. Balıkesir Valiliği yol kenarlarına o kadar uzun yazılar yazıyor ki onları okumaya çalıştığın zaman kaza olur. Konya'nın girişinde Mevlana'nın resmi var. Biz de görünce mutlu oluyoruz. O sürücüleri rahatsız etmiyor daBolu'nun babası İzzet Baysal'ın resmi mi rahatsız ediyor? Bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi mi birileri rahatsız ediyor? Biz anlam veremiyoruz. Biz provakatifler, terör seviciler yapar diye beklerken bir gece ansızın devletin bir kurumu bilgi dahi vermeden buraları boyuyor. Bu provakatif bir eylemdir. Karayolları Bölge Müdürlüğü ile görüştüm. ‘Başkanım istişare edelim' dedi. İstişare edeceksek baştan etseydik. Üstelim Karayolları Bölge Müdürümüz ile geçtiğimiz aylarda bir şehir turu yaptık. Ben bu resimleri gösterdim. O da ‘Güzel olmuş' dedi. Şimdi de diyor ki ‘Orasının bizim olduğunu bilmiyorduk' dedi. Türkiye'nin her yerinde bu tür alt geçitlerde güzelleştirmek için bu tür çalışmalar yapılıyor. Bolu'da Karayollarına ait yerde belediye ihale ile balıklar yaptırmış. Otoban bağlantısının oradaki alt geçitte grafiti ile boyanmış. Burada ben art niyet görüyorum. Başka yerlerde ses çıkarmayacaksın Bolu'da CHP'li Belediye Başkanı ayrım yapmaksızın bütün liderlerin resimlerini ‘Kardeşlik Köprüsü' adı altında birleştirecek bu mu seni rahatsız edecek? Benim bunu kabul etmem mümkün değil” diye konuştu.

“SAYIN BAHÇELİ, SAYIN CUMHURBAŞKANIM…”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da seslenen Özcan, “İki tane liderimizin resmini dün gece yok ettiler. Rahmetli Türkeş'in resmini. Ben sayın Devlet Bahçeli'ye sesleniyorum. Bahçeli'nin bu konuda duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda tepki vermesini bekliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza da sesleniyorum. Orada ikinci resmi boyanan rahmetli Erbakan. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘hocam' diye seslendiği birisi. Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasete kazandırdığı birisi. Bu konuda ondan da tepki bekliyorum. Bu konuda devletin yetkilileri gereğini yapmalı” ifade etti.

“SÖYLEDİĞİ ŞEYLERE DE KENDİSİNİN İNANDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

Bolu Valisi Ahmet Ümit ile görüşmediklerini söyleyen Tanju Özcan, “Hukuki süreç başlatacağız. Sayın Valimiz benimle iletişim kurmadı. Akşam açıklamalar yapmış. Ama söylediği şeylere de kendisinin inandığını düşünmüyorum. Yolun kenarlarında birçok tabela varken, sadece burası mı dikkat dağıtacak? Sayın Valimize de son anda haber vermişler. Ahmet Ümit bir devlet adamı. Ben onu öyle kabul ediyorum. Bir kurumun böyle bir çalışmayı diğer bir kuruma haber vermeden yapmış olması kabul edilmez. Sayın Valimizin kurumlar arası iletişim için noksanlığa vurgu yapmasını beklerdim” ifadelerini kullandı.

“BU BÖYLE KALMAZ”

Başkan Özcan, “Ben Bölge Müdürüne söyledim. ‘Bu böyle kalmaz' dedim. Bana ‘Buradaki çalışmamız durduruldu' dedi. Burayı ‘Yeniden yapalım' dedik. Oturup konuşacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün resmini kim kaldırabilir? Burasının yapımı 2 ay sürdü. Yapılırken kimse bir şey demiyor.Yapıldıktan sonra kimse bir şey demiyor. Şimdi mi problem oldu? Şimdi mi izinsiz oldu? Bu kavşaktaki nilüferleri de belediye yapmış. İzin alınmamış. Nilüferler kötü mü olmuş? Burasının aydınlatmasını da belediye yapıyor. Kötü bir görüntü. Resimler varken mi güzeldi? Bu hali mi güzel? Ben sadece soruyorum” dedi.

“DEVLET KURUMLARI BİRBİRLERİNE KARŞI BÖYLE KORSAN EYLEMLER YAPMAZ”

Tanju Özcan konuşmalarını, “Ben bu şehrin Belediye Başkanıyım. Şehrimi güzelleştirmeye çalışıyorum. Şehrimde barış ve hoşgörü yaratmaya çalışıyorum. Sanki Ecevit'in resmini koyduk Demirel'inkini koymadık. İsmet İnönü var da Türkeş mi yok? Dolayısıyla bunu kabul etmem mümkün değil. Bunu düşman gibi konumlandırma doğru değil. Karayolları da devlet kurumu belediye de devlet kurumu. Devlet kurumları birbirlerine karşı böyle korsan eylemler yapmaz” şeklinde tamamladı.

YORUM EKLE