Erdoğan'ın '1 milyon Suriyeli kardeşimizi göndereceğiz' açıklamasına Kılıçdaroğlu'ndan ilk yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir milyon Suriyeli mültecinin Suriye'ye dönüşünü sağlayacaklarına ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, ''Senin yalandan projelerine hepimizin karnı tok'' dedi.

Erdoğan'ın '1 milyon Suriyeli kardeşimizi göndereceğiz' açıklamasına Kılıçdaroğlu'ndan ilk yanıt

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün video mesaj yöntemiyle İdlib'de inşa edilen briket evlerin açılışına katılmış, Erdoğan gönderdiği mesajında, Suriyeli göçmenlerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunurken;  Erdoğan, “Türkiye’nin Suriye’de derinleşen insani trajedi karşısında sınırötesi harekâtlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü sınırötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evlerle destekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıca 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için yeni proje hazırlığında olduklarını söylemişti.

KILIÇDAROĞLU'NDAN YANIT

Erdoğan'ın söz konusu sözleri iki ay önceki ''Suriyeli mültecileri göndermeyeceğiz'' açıklamalarını akıllara getirirken; CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan da ilk yanıt geldi. 

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, ''Erdoğan bırak bu hikayeleri, hala sınırdan akın akın kaçaklar geliyor. Güvenlik güçlerini teyakkuza geçir ve sınırdan tek bir kaçağın geçmesine izin verme. Zaten biz gerisini iki yılda göndereceğiz, senin yalandan projelerine hepimizin karnı tok'' ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Aydınlı
Ali Aydınlı - 2 hafta Önce

Türklüğü ayak altına alanlar Suriyeli Kardeşlerini bunların parası ile besleyenler iyi düşünmelidirler Bu millet bir sıl sonra Karne verecek..