'Hükümetin üç yılda 1 milyon yazılımcı hedefi gerçekçi değil'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bilişim ve yazılım sektörü temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Sektör temsilcileri hükümetin ‘üç yılda 1 milyon yazılımcı istihdam etme’ hedefinin gerçekçi olmadığını söyledi.

banner311
'Hükümetin üç yılda 1 milyon yazılımcı hedefi gerçekçi değil'

Bilişim sektörü, tüm sektörlerin alt yapısını oluşturur

Sektör temsilcileri görüşmede, hem daha önceden var olan hem de corona virüsü salgınından kaynaklanan sorunlarını anlattı. Bilişim sektörünün aslında tüm sektörlerin altyapısını oluşturduğuna dikkat çeken temsilciler, bunun salgın nedeniyle evden çalışmanın yoğunlaştığı bu dönemde daha net görüldüğünü ifade etti.

Alt yapı oluşturulmalı

Bir altyapı oluşturulması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu,  “Gençlerimiz burada doğuyor, okuyor, yetişiyor ama tam verimli çağa geldiğinde gidiyor. Bunu artık kabul edemeyiz. Beyin göçünü tersine çevirmeliyiz. Kendi iş gücümüzü Türkiye’de tutmalıyız. Bunu sağlamak için de Türkiye’de güven ortamını oluşturmalıyız. Bir altyapı oluşturmalıyız. Bu bütünlüklü bir iştir ve eğitim sistemi ile birlikte planlanmalıdır. Eğitim ve sanayi iş birliğinde olmalıdır. Sadece bununla da değil. Yurt dışından itibar gören güçlü bir demokrasi ve yargı bağımsızlığına sahip olmalıyız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2020, 21:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.