Mubariz Gurbanoğlu hakkında mahkemeden Flaş karar 'Gurbanoğlu tahliye edildi'

'FETÖ üyeliği' suçundan yargılanan Mubariz Gurbanoğlu'na, "FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım" suçundan 5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, tahliyesine karar verdiği Gurbanoğlu'na adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı koydu.

İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Mart 2020’de gözaltına alınan Azerbaycanlı iş insanı Mubariz Mansimov Gurbanoğlu, sevk edildiği adli makamlarca tutuklanmış, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede ise Gurbanoğlu hakkında, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Azerbaycanlı iş adamı Mubariz Gurbanoğlu yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında, ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Ev hapsine alınan Mansimov’un tahliye kararı sonrası duruşma salonu dışında bekleyen yakınları sevgi gösterisinde bulundu.

Mübari̇z Gurbanoğlu, 15 Mart'ta gözaltına alınmıştı. Operasyonla bi̇rli̇kte Gurbanoğlu'nun İstanbul Beşi̇ktaş'taki̇ evi̇ ve i̇ş yeri̇nde arama yapıldı.İşlemleri̇ni̇n ardından 'Fethullahçı Terör Örgütü'ne üye olma' suçundan tutuklandı. 15 yıla kadar hapsi̇ i̇stendi̇.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık Mubariz Gurbanoğlu'nun örgüt üyesi olduğuna dair yeterli delil bulunmadığı belirtildi. Gurbanoğlu'nun yurt dışında bulunan okul ve derneklerin varlık ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri amacıyla maddi yardımda bulunduğunun sabit olduğu belirtilen mütalaada, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan cezalandırılması talep edildi. Mütalaada, Gurbanoğlu'nun yurt dışına çıkmamak ve konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirleri de uygulanması istendi.

GURBANOĞLU: BERAATİMİ İSTİYORUM

Mütalaanın ardından savunmasını yapan sanık Mubariz Gurbanoğlu, "Mütalaayı kesinlikle kabul etmiyorum. Ne FETÖ, ne FETÖ köpeklerine, ne de FETÖ okullarına para vermedim. Beraatimi istiyorum" dedi. Gurbanoğlu'nun avukatlarından Ersan Şen de bir yıldır tutuklu olan müvekkilinin FETÖ'ye yardımda bulunmadığını, iddiaları kanıtlayacak somut bir delil olmadığını belirterek beraatini talep etti. Savunmaların ardından son sözü sorulan sanık Mubariz Gurbanoğlu, "FETÖ denilen namussuz örgüte hiçbir yardımım dokunmadı. 20 bine yakın öğrenciye burs verdim, tek bir FETÖ okuluna burs vermedim. Bu adam sahtekardır. Kendini peygamber gibi görüyor, benim böyle bir adamla işim olmaz. Ben Türk'üm, Atatürk ilkelerine hayatım ben sadece devlet okullarına yardımım bulunmuştur. 15 Temmuz gecesi ben Cumhurbaşkanı ile görüşmüştüm. Ben ne FETÖ'cüyüm, ne de başka bir şeyim. Mezar yerimi bile Türkiye'den satın aldım. Beni kovsanız bile buradan başka gidecek yerim yok. Arkanızda yazan 'Adalet mülkün temelidir' sözünün burada tecelli etmesini istiyorum. Limanlarda onlarca gemim duruyor çalışanlar bir senedir evlerine ekmek götüremiyor. Beraatimi istiyorum" dedi.

5 YIL HAPİS CEZASI VE TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme Başkanı, Gurbanoğlu'na "FETÖ'cü olmadığına karar verdik" dedikten sonra heyetin kararını açıkladı. Mahkeme heyeti kararında, sanık Mubariz Gurbanoğlu hakkında "FETÖ /PDY silahlı terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. Heyet, Gurbanoğlu'nun ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirleriyle tahliyesine de hükmetti. Gurbanoğlu'nun yakınları tahliyeyi duyunca adliye koridorlarında sevinç çığlıkları atarak birbirlerine sarıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 15:44
YORUM EKLE