NATO Afganistan eski Temsilcisi Hikmet Çetin tek tek anlattı! Ankara Mülkiye mezunu Afganistan Dışişleri Bakanı’nın film gibi kurtarma operasyonu!

NATO Afganistan eski Temsilcisi Hikmet, Afganistan Dışişleri Bakanı’nın film gibi kurtarma operasyonu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Deneyimli siyasetçi ve NATO Afganistan eski Temsilcisi Hikmet Çetin, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Serdar Cebe'ye çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKAR'LA KONUŞTU

Çetin; Taliban'ın Kabil'e girmesinin ardından zor durumda kalan ve hayati tehlikesi bulunan Afganistan eski Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta'nın kurtarılması için verdiği mücadeleyi anlattı.

Spanta'nın kendisini arayarak tehlikede olduğunu belirttiğini kaydeden Çetin, önce Dışişleri Bakanlığı'nı ardından da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ı arayarak Spanta'nın kurtarıldığı söyledi.

Çetin Serdar Cebe'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bizim Ankara Siyasal Bilgiler'den mezun ve bitirdikten sonra Sovyet işgalinin ardından Almanya'ya gitmiş. Orada hocalık yapmış. Olaylardan sonra Afganistan'a döndü. Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı orada. Sabah konuştum. Akşam, gece belli bir saatten sonra beni aradı ve "Ben tehlikedeyim" dedi. Cam Air diye özel şirket var. Onunla Dubai'ye gidecektim ancak izin verilmiyor. Uçaklar uçmuyor. Sivil Havalimanında mahsur kaldım" dedi. Yardım rica etti.

Oradaki elçiliği aradım ve Türk vatandaşı olması gerektiğini söylediler. "Bu hepimizden Türk" dedim. Onun üzerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Bey'i aradım. "Eğer öyle bir talimat varsa değiştirin. İstisna olabilir" dedim. Geç saatte Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile konuştum. Durumu anlattım. En azından onun sivil havalimanından alıp askeri havalimanına bizim askerlerin onu götürmesi ve gerekirse Türkiye'ye gönderilmesini istedim. Ve yapıldı. Yani gece 2-3 gibi bizim komutanlar askeri havalimanına getirdiler ve İstanbul'a geliyor. Tehlikesi vardı kurtarmış olduk. Gece vakti. Hükümetteki arkadaşların, özellikle Hulusi Paşa'nın destek olmasıyla oldu tabi.

YORUM EKLE