Samsun Limanı alarm veriyor

Samsun Limanı alarm vermesi korkuttu.

Samsun Limanı alarm veriyor

Samsun Limanı'nda endüstriyel atıklar sonucunda mikroorganizmaların aşırı derecede üremesiyle oluşan ‘deniz salyası’ benzeri tabaka büyüyor.

Uzmanlar oluşan tabakanın toksik olabileceğini belirterek, deniz canlılarının ve ondan beslenen insanların zarar görebileceğini söyledi.

Marmara Denizi’nin tamamında etkili olan deniz salyası olaylarının ardından Karadeniz'de de tedirgin eden görüntüler kaydedildi. Samsun Limanı'ndaki gemi atıklarının oluşturduğu kirlilik nedeniyle tek hücreli mikroorganizmaların (mikroalgler) aşırı üremesi Marmara Denizi'ndeki endişeyi Karadeniz'e taşıdı. Mikroorganizmaların aşırı derecede üremesiyle oluşan ‘deniz salyası' benzeri tabakanın boyutu bugün daha net görüldü. Büyüdüğü görülen tabaka denizin üstünü adeta ‘kaymak' gibi kapladı. Uzmanlar bir inceleme gerektiğini, oluşan tabakanın deniz canlıları ve insanlara zararlı olabileceğini belirttiler. Kirlilik drone ile havadan görüntülendi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2021, 15:48
YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344