Türkiye KAMU-SEN siyasete teslim! Hedefte Hürriyetçi Eğitim Sen var!

Türkiye Kamu Sen'de siyasî tahakküm iyice ayyuka çıktı. Mart ayında MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım'ın Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen ziyaretlerinde genel başkanların koltuğuna oturup, sendika başkanlarını da etrafına boncuk gibi dizmesi büyük tepki çekmişti.

Yaşar Yıldırım, bu sefer de Türkiye Kamu Sen'in 7. Olağan Genel Kurulunda olay yaratan açıklamalarda bulundu. Yaşar Yıldırım'ın bu kez hedefinde doğrudan Hürriyetçi Eğitim Sen vardı. Sendikalardaki siyasi tahakküme karşı duruşu ile bilinen ve kuruluş manifestosunda siyasetin müdahale etmediği bir sendika olarak kendini ifade eden Hürriyetçi Eğitim Sen'in "Siyasetten Uzak Bir Sendika Hayalin mi Var?" sloganını hedef alan ve Kamu-Sen'in ev sahibi gibi konuşan Yaşar Yıldırım'ın bu konuşması esnasında Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'ın keyifle gülmesi ise gözlerden kaçmadı. Münafık siyaseti, kâfir, müşrik ve gavur gibi sıfatlarla tepkisinin dozunu artıran MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım'ın Türkiye Kamu Sen kürsüsünden, Hürriyetçi Eğitim Sen'in kuruluşu sonrası partilere yaptığı nezaket ziyaretlerine tepki göstermesi ise "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!" dedirtti. Ayrıca Yıldırım'ın 200 binin üstünde eğitim çalışanını temsil eden Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'a yönelik "Sen söyle Talip" şeklindeki hitabı da siyasetçi ile sendikacı samimiyetini gözler önüne serdi.

Konuşmasının devamında Hürriyetçi Eğitim Sen'in siyasete uzak tavrına Türkiye Kamu Sen üyelerinin teveccüh gösterdiğini ima ederek "Kamu-Senciler sendikanıza sahip çıkın, elinizden alırlar. Elinizden sabunun kaydığı gibi kayar gider. Biz (MHP olarak) buna müsaade etmedik, etmeyeceğiz de..." diyerek Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen üzerindeki MHP hakimiyetini adeta itiraf eden Yaşar Yıldırım'ın "İçten giden gider, kapı orada" diyerek Kamu Sen Genel Başkanı ve delegelerine ayar veren konuşması ayar verilen Kamu Sen delegelerinden büyük alkış aldı. Yıldırım, konuşmasının devamında "Biz kurumsal olarak sendikayı CHP'ye teslim etmedik, ettirmeyiz, etmeyeceğiz." diyerek MHP'nin Kamu Sen'in sahibi olduğunu vurguladı. Ayrıca Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Eğitim Sen ve diğer iş kollarında yaşanan ve ardı arkası kesilmeyen istifaları da "kirlerden arındık" diyerek özetleyen Yıldırım, MHP'nin Kamu-Sen'e bağlı sendikaların şube genel kurullarına yönelik müdahalesine dair eleştirileri de "bir kısım arkadaşlarımızı dinlenmeye ayırdık" şeklinde ifade etti.

Böylece Türkiye Kamu Sen'e bağlı Türk Eğitim Sen, Türk Sağlık Sen, Türk Büro Sen gibi sendikalarda listelerin MHP tarafından oluşturulduğu, şube ve genel başkanların, yönetimleri de dahil olmak üzere MHP tarafından belirlendiği yönündeki eleştirileri adeta doğrulayan Yaşar Yıldırım'ın bu konuşması sonrası da istifaların artarak devam edeceği bekleniyor.

Türkiye Kamu Sen'i Türk Milliyetçisi, Müslüman, muhafazakâr kişilerin kurduğunu vurgulayan Yaşar Yıldırım'ın konuşmasına, geçmişi hatırlayan bazı kıdemli eğitimciler; Yaşar Yıldırım'ın, 12 Eylül sonrası en zor zamanda MHP'de Alparslan Türkeş'e baş kaldıran ekibin başını çektiğini, MHP'nin kurucusu Türkeş'e "oportünist, bencil, çıkarcı" gibi ithamlarda bulunup o dönem Büyük Birlik Partisi'ne geçip, MHP için "Bir gün daha (MHP'de) kalsaydım dinimden olacaktım" dediğini, Türk Milliyetçiliğini dine aykırı fikir olarak ifade eden beyanatlarının olduğunu, zaten Yaşar Yıldırım'ın MHP'ye ancak Alparslan Türkeş'in 1997'deki vefatından sonra dönebildiğini hatırlattılar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ülkücü
Ülkücü - 2 gün Önce

Türk Eğitin Sen de zoraki duruyoruz ilk fırsatta ayrılacağız