Cumhuriyet Halk Partisi’nde uzun yıllar İstanbul İl Başkanı, Genel Sekreter ve İstanbul Milletvekili olan Gürsel Tekin, bugün yaptığı açıklama ile partisinden istifa etti.

CHP Esenyurt Belediye Başkan Adaylığı için adı geçen Tekin’in istifası siyaset çevrelerinde şaşkınlık yarattı. Çünkü Gürsel Tekin, CHP’nin önemli isimlerinden biriydi.

Gürsel Tekin sosyal medyadan yaptığı açıklama üzerine istifa sebeplerini şöyle sıraladı:

“Aziz milletime ve yol arkadaşlarıma, Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel ilkeleri tüzük ve programında yer almaktadır. Ne yazık ki geçen zamanda CHP çağdaş uygarlığı hedefleyen, Türkiye’de iktidar olma ve halka hizmet etme amacına sahip Atatürkçü ve sosyal demokrat bir parti kimliğinden uzaklaştırılmış,

Hiçbir objektif koşul, liyakat ve ehliyetin olmadığı,

AKP iktidarı kırmızı kart bekliyor! AKP iktidarı kırmızı kart bekliyor!

Parti içi hemşericilik, gruplaşma, ekipleşme ilişkileri ile makam ve mevkilerin dağıtıldığı,

Partiye emek veren, partinin iktidar olması için çalışan insanların dışlandığı,

Türkiye’de iktidar mücadelesi yerine parti içi iktidar mücadelesinin yeğ tutulduğu,

Parti hukukunun ve partimiz emekçilerinin haklarının yok sayıldığı, Genel Merkezin kendi açıkladığı kural ve talimatlara bile uymadığı, parti hukukuna ve açıklamalarına güvenerek emek sarf eden insanların emeklerinin gasp edildiği,

İdeoloji, ilke veya düşünce ile oluşan yoldaşlık ruhu yerine ahbap – çavuş, eş, dost, akraba ilişkilerinin her düzeyde belirleyici olduğu bir yapı haline dönüşmüştür. Partinin her makamında görev alma onuruna erişmiş, her zaman sokakta, halkın içerisinde Türkiye’de iktidar olmak için çalışmış benim için ortaya çıkan bu tablo acı ve üzüntü vericidir. Bu sebeple, Gençlik yıllarımdan beri hayatımı adadığım, ilkelerini kalbime mühürlediğim Cumhuriyet Halk Partisi’nden yine inandığım, uğruna yaşadığım ilkeler bunu emrettiği ve mevcut yapıda çalışma imkanım kalmadığı için büyük bir üzüntüyle istifa ediyorum. Uğruna hayatımı adadığım ilkeler için çalışmaya devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla duyururum.”

Bugün bir başka iddia ortaya atıldı. Kulislerden edinilen bilgilere göre, Gürsel Tekin’in Memleket Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağı konuşuluyor.

Ayrıca, Avcılar’da mevcut belediye başkanının aday gösterilmeyeceği konuşulunca ilçe ayaklanmış, CHP ilçe başkanlığı önünde toplanmıştı. Çoğunluğunu Tokatlıların oluşturduğu bir grup, Tokatlı bir başkan adayı çıkarılmazsa AKP’nin adayı Murat Kurum’u destekleyeceklerini söyleyince; CHP yönetimi geri adım attı ve Esenyurt’ta Tokatlı bir isim aday gösterildi: Ali Gökmen.

Kulislerde ise Gürsel Tekin’in istifa açıklamasında yer alan “hemşehricilik” vurgusunun bundan kaynaklandığı iddia edildi.

Editör: Gökçe Sevim