Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tasarruf uyarısına rağmen AK Partili belediyeler lüks harcamalardan vazgeçmiyor. Bu yüksek maliyetli harcamalara bir yenisini de Gaziantep Büyükşehir belediyesi ekledi.

AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ev, hasta ve bayram ziyaretlerinde dağıtmak üzere 579 bin TL’lik çikolata aldı. Ancak çikolatalar için alınan 345 bin TL’lik ahşap çikolata kutuları ile birlikte harcama 924 bin TL’ye yükseldi.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, “Çikolata ve Ahşap Kutu Mal Alımı” ihalesi, 7 Nisan’da düzenlendi. İhale, çikolata alımı ve ahşap çikolata kutusu alımı olmak üzere iki farklı kısma ayrıldı. Açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihale, belediyenin sosyal medya hesapları aracılığıyla canlı olarak yayınlandı. Canlı yayını, yalnızca 11 kişi takip etti.

ÇİKOLATA VE KUTULARI İÇİN AYRI İHALE VE SÖZLEŞME YAPILDI 

İhale kapsamında 10 Mayıs’ta iki farklı sözleşme imzalandı. Toplam 579 bin TL’lik ilk sözleşmenin 5 bin kilogram çikolata alımını kapsadığı, 345 bin TL’lik ikinci sözleşmenin ise 15 bin adet ahşap çikolata kutusunu kapsadığı belirtildi. İhalenin toplam maliyeti kayıtlara, 924 bin TL olarak geçti.

İhale için hazırlanan idari şartnameye göre, belediyenin alacağı 5 bin kilogram çikolatanın 2 bin 500 kilogramı sütlü, 2 bin 500 kilogramı ise bitter olacak. Çikolatalar, 15 bin adet ahşap kutuya konulacak. Bitter ve sütlü çikolatalar, en az 290 gram olarak paketlere ayrılacak.

HALK KURU EKMEK ALAMIYOR, VATANDAŞIN PARASI ÇARÇUR EDİLİYOR

Gaziantep Şahinbey Belediyesi Belediye Meclisi CHP Üyesi Hasan Şencan, büyükşehir belediyesinin harcamasını, “Halk ekonomik kriz çekerken kamu kaynaklarının çarçur edilmesi” olarak değerlendirdi.

Kente yıllardır halk ekmek fabrikası açılması çağrısında bulunduklarını anlatan Şencan, “Halk kuru ekmek alamayacak duruma gelmiş, bunlar çikolata peşinde. Birileri dinozor peşindeydi, birileri de çikolata… Çocukluklarını yaşayamayanların travmaları ile uğraşıyoruz. Müsrif şekilde harcanan kamu kaynaklarının hesabının sorulacağı Bizler o günü bekliyoruz ve o güne sayılı günler kaldı" dedi.

Editör: Yadigar Hanım