ABD jimnastik takımının gururu olan McKayla Maroney, Londra Olimpiyatlarında altın ve gümüş madalya kazanan yirmi iki yaşında olan oyuncudur. Maroney, yaptığı itiraflar sonucu herkesi derinden yaraladı.

Jimnastikçinin neşeli yolculuğu ABD Milli Takımının doktoru Larry Nassar'ın taciziyle kalıcı olarak gölgelendi.

Şimdi emekli olan Maroni, doktor tarafından beş yıl boyunca tacize uğradığını itiraf ederek tüyler ürpertici röportajlar verdi. Bu olaylarla ilgili en son hikaye geçtiğimiz günlerde NBC'de yankılandı ve tüyler ürpertici yeni detaylar içeriyordu.

Maroney'in itirafları şöyle:

"Nassar, milli takımın ilk antrenman kampına geldiğimiz ilk günden beri beni taciz ediyordu. O zamanlar 13 yaşındaydım.

Fiziksel muayene yapacağını söyledi ve aynı gün beni ilk kez taciz etti. Nassar bana kimsenin beni anlamayacağı konusunda güvence verdi, bu yüzden insanlara ne olduğunu anlatamadım.

Bunun gerçekten ciddi bir kavga olduğunu düşünüyordum. Kimsenin beni anlayacağını düşünmüyordum," diye itiraf etti.

Jimnastikçi, ABD Takımı'nın genellikle antrenman yaptığı Michigan Üniversitesi'nin atletizm üssüne her gelişinde ve hatta yarışmalar sırasında doktorun kendisini bulduğunu anlattı.

Şiddet, iki madalya kazanmayı başardığı 2012 Olimpiyatlarında da meydana geldi.

"Nassar kariyerim boyunca benimle yüzlerce kez 'ilişki kurdu'. Hayatımın en korkunç gecesi 15 yaşındayken oldu. Takımla birlikte bütün gün ve bütün gece Tokyo'ya uçtum. Doktor bana uçuş için uyku hapları verdi ve bir de baktım ki beni 'tedavi eden' doktorla bir odada yalnızım. O gece öleceğimi sandım" diye yazan Maroni, Ekim 2017'de Twitter'da #metoo (ben de) etiketini kullanmıştı.

Sporcu bunu yaparak, ünlü yapımcı Harvey Weinstein'ın tacizinin New York Times'ın sayfalarında skandal bir şekilde yayınlanmasının ardından ortaya çıkan cinsel şiddete karşı harekete katılmış oldu.

Ancak kızın suçladığı tek kişi Nassar değildi. Maroni'ye göre, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Olimpiyat Komitesi (NOC), Amerika Birleşik Devletleri Jimnastik Federasyonu (USAG) ve Michigan Üniversitesi, doktorunun suç teşkil eden tacizine göz yumdu.

ESPN ile yaptığı bir röportajda "Tek önemsedikleri para ve madalyaydı, başka bir şey değil" diyordu.

Buna ek olarak, Jimnastik Federasyonu kendisini ve Nassar'ı McKayla'nın istenmeyen itiraflarından korumak istedi ve onu sessiz kalması karşılığında 1,25 milyon dolar ödemesi için gizli bir anlaşma imzalamaya zorladı.

Jimnastik kariyeri, sonunda profesyonel spora ara vermek zorunda kalmasına neden olan bir dizi sakatlıkla başlamıştı. Ancak o sırada Mackayla hala eski formuna dönmeyi umuyordu ve pahalı tıbbi tedavi için yeterli parası yoktu.

Sözleşme imzalanmıştı. Sözleşme ihlal edilirse, kız federasyona yüklü bir para cezası ödemeyi taahhüt etti.

Kız, #metoo hareketine katıldıktan kısa bir süre sonra Los Angeles Yüksek Mahkemesi'nde USAG'ye dava açtı. Davalılar arasında ABD NOC ve Nassar'ın 1996-2015 yılları arasında çalıştığı Michigan Üniversitesi de vardı.

Doktorun yasadışı faaliyetleri ilk kez 2016 yazında gündeme geldi - o dönemde konu Indianapolis Star gazetecileri tarafından gündeme getirildi. Soruşturma sırasında medya çalışanları, 1986 yılından bu yana ABD milli takımı için çalışan uzmanın, kariyerinin son 20 yılında sakatlıklara yönelik kapsamlı bir muayene kisvesi altında kendisine yöneltilen suçlamaları taciz ettiği sonucuna vardı.

Editör: Ali Özyiğit