14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden hezimetle çıkan CHP'de "değişim" tartışmaları devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan gibi partinin önde gelen isimlerinin değişim çağrılarına İlhan  Cihaner de katıldı. Sol kanadı temsil eden 'Gelecek İçin Biz' grubunun lideri ve eski İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz'a konuşan Cihaner, "İdeolojik bulamaca dönüştü" sözleriyle eleştirdiği CHP'nin sağ bloğa iltihak ederek Altılı Masa'yı kurduğunu, sağın karşısına sağ ittifak olarak çıktığını söyledi. Cihaner, "Partinin dili muhafazakar milliyetçi dile döndü. AKP ve MHP iktidarının karşısına alternatif politik dille çıkmak yerine, 'Onlar gibi konuşmamız lazım' denildi. İdeolojik bulamaca dönüştü CHP. CHP sağ bloka iltihak etti. Altılı Masa, sağın karşısına sağ ittifak olarak kuruldu. Muharrem İnce süreci iyi yönetilemedi. Meral Akşener'in masadan kalkıp dönüşü soruna yol açtı. İki CHP'li belediye başkanının cumhurbaşkanı adayı yapılması kafa karışıklığı yarattı. Cumhurbaşkanı adayı geç belirlendi. Aylarca CHP'li üç aday yarıştırıldı. Hepsi birbirine karşı yıpratıldı" dedi.

'SAHTE SOLCULUK BU'

"Daha solda bir CHP mi arzunuz?" sorusuna "Tabii. Sol, ittifakları öyle kurmaz. Laikliği görmezden gelemez"  diye cevap veren Cihaner, şöyle devam etti:şunları söyledi:

"Eğitimden özelleştirme politikalarına cesur adımlar atar. Sol bir parti emek örgütleriyle organik bağlar kurar. Çevre mücadelesinin ana aktörü haline gelir. İş veren sendikası kuramaz. Cumhurbaşkanı adaylarını, siyasal İslamcılardan seçemez. Bir gün Deniz Gezmiş'i, bir gün Adnan Menderes'i anarak solculuk olmaz. Sahte solculuk bu."

İLHAN CİHANER KİMDİR?

İlhan Cihaner, 2009'da Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'yken tarikat ve cemaatlerle ilgili yürüttüğü soruşturma nedeniyle makamında ters kelepçeyle gözaltına alınarak sonraları Ergenekon kapsamında tutuklanmıştı. Evine yapılan baskında kızının çizgi filmlerinin de dahil olduğu materyallerine el konmuştu.

Cezaevine gönderildiğinde dönemin Adalet Bakanı, 14 Mayıs'ta CHP listelerinden milletvekili seçilen Sadullah Ergin'di. 

Tahliye olduktan sonra CHP'den iki kez milletvekili seçilen Cihaner, halen 'Gelecek İçin Biz'in liderliğini yapıyor.

Editör: Yadigar Hanım