İliç’teki olayı araştıracak milletvekilleri belli oldu.

Komisyon başkanlığı görevini AKP’li Antalya Milletvekili Atay Uslu yürütecek. Komisyonda AKP’li Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman da yer alıyor. Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre, Karaman’ın adı daha önce tartışmalı birçok konu ile gündeme gelmişti. Karaman, 22 Temmuz 2004’te meydana gelen 41 yurttaşın yaşamını yitirdİği Sakarya’da meydana gelen Pamukova tren katliamının yaşandığı dönemde TCDD Genel Müdürlüğü görevinde bulunuyordu. Faciayla ilgili yürütülen yargılama sürecine ilişkin tartışmalı birçok konu gündeme gelmişti. Dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Karaman hakkında soruşturma açılmasına izin vermemesi de tepki çeken konular arasındaydı.

14 ve 15 Yaşındaki Çocukların Düğününe Polis  Baskını 14 ve 15 Yaşındaki Çocukların Düğününe Polis Baskını

Karaman’ın Anagold ile ilişkisi de dikkat çeken boyutta. Karaman, 2022 yılında Anagold’un madeninde meydana gelen siyanür sızıntısıyla ilgili Meclis’te bir konuşma yapmış ve şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca sıkça denetlendiğini ifade etmişti. Karaman’ın konuşmasında şöyle demişti:

‘KİRLİLİK YOK’ DEMİŞTİ

“Biz de bölge milletvekilleri olarak yetkililerle birlikte defalarca İliç ve İliç maden sahasını ziyaret ettik ve bu bölgede herhangi bir olumsuzluğa meydan verilmemesi için hem yetkilileri hem maden işleticilerini uyardık. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Çevre Bakanlığı tarafından 30 kez denetlenmiştir. Ayrıca yeraltı suları ayda bir kez, yüzey suları ayda iki kez olmak üzere örneklenmekte ve yurtiçi ve yurtdışında çeşitli çevre laboratuvarlarına analize gönderilmektedir. 11 senelik operasyon boyunca örneklerde herhangi bir kirlilik bulgusuna rastlanılmamıştır” dedi.

Anagold’un 2018 yılında belediyeye yaklaşık maliyeti 3 milyon TL değerinde 10 araç tahsis ettiği öğrenildi. Şirketin aldığı araçlar arasında vidanjör, kuka, itfaiye aracı, hafriyat kamyonu, lastikli kazıcı yükleyici, sulama tankeri ve çöp kamyonu gibi araçlar yer alıyor. Bu araçlar düzenlenen bir iftarda tören ile kamuya duyruldu. Bu etkinlikte komisyonda bulunan Karaman da yer aldı. Konuyla ilgili Erzincan Valiliği’nin internet sayfasında yer alan paylaşımda ise “Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş Erzincan Valiliği ve İliç Kaymakamlığı organizasyonu, Anagold Madencilik katkıları ile İliç ilçesinde düzenlenen iftar ve İliç Belediyesi ve İliç Kaymakamlığı için alınan araçların teslim törenine katıldı. Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy, İliç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Örnek, Anagold Genel Müdürü Burhanettin Şahin ile birlikte siyasi ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin ve vatandaşların hazır bulunduğu iftar programda İliç Belediyesi ve İliç Kaymakamlığı için toplam bedeli 3 milyon TL olan 10 aracın teslim töreni yapıldı” ifadeleri yer aldı.

Editör: Habererk Haber Merkezi