İSKİ'den İstanbulluları rahatlatan açıklama geldi.

Zafer Partisi İl Başkanı Karaüzüm: “Çalıştırdığınız Afganlılara molayı yasaklayarak gizleyemezsiniz” Zafer Partisi İl Başkanı Karaüzüm: “Çalıştırdığınız Afganlılara molayı yasaklayarak gizleyemezsiniz”

İstanbul'da son günlerde yağan yağmurlar, barajlardaki su seviyesini yükseltti. Geçtiğimiz yıl aynı tarihlerde yüzde 19'a kadar gerileyen barajların doluluk oranı bu sene yüzde 48'e yükseldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İSKİ Genel Müdürü Rauf Mermutlu, “Son 29 yılın baraj doluluk grafiğine  baktığımız zaman son 29 yılın ortalama değeri yüzde 58 mertebelerinde. Bugün itibariyle barajlarımızın doluluk oranı yüzde 48. Yani ortalamaya göre 10 puan gerideyiz.

Ancak geçen yıla ve ondan önceki yıla göre baktığımızda da geçen yıl yüzde 19 civarındaydı, ondan önceki yıl ise yüzde 39’du. Bu yıl geçen yıl ve önceki yıla göre iyi durumdayız ama ortalamanın altındayız. Biz İstanbul’un dışındaki Istranca, Yeşilçay ve Melen barajlarından da su transfer ediyoruz. Geçen yıl Yeşilçay’dan aldığımız su transferi 144 milyon metreküp, Melen regülatöründen aldığımız miktar da 481 milyon metreküp. Dolayısıyla toplam 625 milyon metreküp suyu İstanbul dışındaki rezervlerimizden transfer etmişiz” dedi.