Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerde ilk günden itibaren arama kurtarma ve yardım konusunda yaşanan aksaklıklara gelen tepkiler, tribünlere yansıdı. Fenerbahçe-Konyaspor maçı boyunca "Hükümet istifa" sloganları atan taraftarlardan sonra Beşiktşlı taraftar da iktidarı istifaya çağırdı.

Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında İnönü Stadyumu'nda Antalyaspor'u konuk eden Beşiktaş tribünlerinden taraftarlar depremden etkilenen çocuklar için getirdikleri oyuncakları sahaya attı. Daha sonra deprem bölgesinde yaşanan krize dikkat çeken taraftarlar, “Hükümet istifa” tezahüratları atarak tepkilerini dile getirdi.

Fenerbahçe-Konyaspor ve Beşiktaş-Antalyaspor maçı öncesinde de tribünlerden yükselen 'hükümet istifa' sloganlarından sonra kulüp yönetimlerine 'ya önlem alın ya maçlar seyircisiz oynansın' diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise üyesi olduğu Beşiktaş'tan istifa ettiğini çıkldı. 

MHP'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sebebiyle 44 bini aşkın vatandaşımızın şehit olduğu afet sonrasında futbol maçlarını izleme bahanesiyle tribünleri tahrik eden bazı eylemler, şehitlerimize ve milletimize büyük bir saygısızlık olmuştur. Bugün oynan Beşiktaş JK- Fraport TAV Antalyaspor müsabakasında da deprem şehitlerimize yapılan sistemli saygısızlık Beşiktaş’a ve Beşiktaş’ın taşıdığı milli manevi değerlere yakışmamıştır. Sayın Genel Başkanımız Beşiktaş JK üyeliğinden bugün itibarıyla ayrılmıştır." denildi.

BAHÇELİ'DEN SONRA SEMİH YALÇIN 

Bahçeli'nin ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da Beşiktaş üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Yalçın, yoruma kapalı Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: "Deprem şehitlerimize yapılan sistemli saygısızlık ve yeni kaos oyunlarına alet olma hali Beşiktaş’ın taşıdığı milli manevi değerlere yakışmamıştır. Sayın Genel Başkanımız Beşiktaş JK üyeliğinden bugün itibarıyla ayrılmıştır. Bende Beşiktaş JK üyeliğinden an itibariyle çekiliyorum."

Bahçeli ve Yalçın'dan sonra aralarında Abdurrahman Başkan, Sermet Atay, Celal Adan, Sadir Durmaz ve İsmet Büyükataman'ın da bulunduğu çok sayıda Beşiktaşlı MHP yöneticisi de kulüp üyeliğinden ayrıldığına dair paylaşımlar yaptı. 

BAHÇELİ'NİN ÇARŞI TWEETİ GÜNDEM OLDU

İstifa açıklamasının ardından, sosyal medyada Devlet Bahçeli'nin Gezi eylemleri döneminde hükümetin hedef haline getirdiği Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'yla ilgili paylaşımı da gündem oldu. Bahçeli, Çarşı davasının sürdüğü 13 Nisan 2016'da attığı ve hala silmediği tweet şöyleydi: "Çarşı Grubu Beşiktaş’ın gür ve cesur sesidir. Çarşı haksızlığa gelmez, yalana boyun eğmez. Çarşı centilmendir, siyasi faulleri kabul etmez."

Editör: Yadigar Hanım