İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, bugün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zorlu, Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili şunları söyledi:

* “Millet İttifakı ve Altılı Masa dediğimiz oluşum ülkemizin umudu. Bu çerçevede üç temel boyutu esas alarak bu masa faaliyetlerini yürüyor.

* Birincisi, güçlendirilmiş parlamenter sistem, bizi ortaklaştıran yegane zemin bu sistem değişikliğinin inşası ve milletimizin buna inanması.

* İkincisi, gerek anayasa değişiklikleri bu sisteme ilişkin olarak eğer bir anayasa değişikliği yapma çoğunluğu elde ederse Altılı Masa o gün hemen ivedilikle halkımızla paylaşacağımız maddeler değişikliğe sunulacak Meclis'te.

* Üçüncü boyutu da bu sistem değişikliği ve yol haritasını uygulayabilecek milletimize heyecan milletimize vizyon sunabilecek ve kazanabilecek bir cumhurbaşkanı adayının belirlenmesidir.

* Bunlar bir bütünsellik içerisinde devam ettiği için herhangi bir boyuttaki ilerleme cumhurbaşkanı adayının kim olacağına yönelik sorunun cevaplandırılacağı bir süreyi de öne çekecektir.

* Biz 13'üncü Cumhurbaşkanını gerçekten seçtireceğimize inanıyoruz. Genel Başkanımız bu konuda ‘kazanacak aday' derken de henüz masada liderlerle arasında bir isim konusunda değerlendirme yapılmış değil. Evet ilkeler üzerinden bunun nasıl bir özelliğe sahip olması gerektiği üzerinden değerlendirmeler yapılıyor.

* Ama emin olun bu isim konusu gündeme geldiği gün biz şu ilkeye sahip bir partiyiz; sayın Genel Başkanımız yetkili kurulları toplayacak o gün bu konuda nasıl bir öneri ortaya koymamız gerektiğini, milletimizden aldığımız değerlendirmeler çerçevesinde o akşam veya sabaha karşı milletimizle paylaşacağız.”

Editör: Habererk Haber Merkezi