İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, AKP milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve boşanma aşamasındaki eşi hakkındaki Ünsal Ban ile ilgili önemli iddialarda bulundu.

Çıray, adı rüşvet iddialarına karışan ikili hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Çıray önergesinde, AKP milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve boşanma aşamasındaki eşi eski THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban’ın 4.5 milyon Euro’ya aldığı iddia edilen Malta bandıralı yatla FETÖ'cüleri yurtdışına kaçırdığı iddialarını sordu.

Önergesinde, Ünsal Ban'ın Afrika'daki FETÖ okullarından getirilen öğrencileri Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi'ne aldığına değinen Aytun Çıray, Mengen'de 200 milyon lira değerindeki çiftlik ve otelin, tapu kayıtlarında Taşkesenlioğlu'nun danışmanı üzerine görüldüğü, Ban'ın İngiltere'de Londra'nın batısında Chiswick bölgesinde iki şirketinin olduğuna dikkat çektiği önergesinde şu soruları yöneletti:

“Ünsal Ban’ın İngiltere’de ayrıca iki şirketi olduğu iddia edilmektedir. Bu şirketler Batı Londra Chiswick bölgesindedir. Bu bölge İngiltere’ye kaçan FETÖ’cülerin tercih ettiği bir bölgedir. Ünsal Ban’ın bu şirketlerden birinin ortağı Halil Gökhan Özkal aynı zamanda Türkiye’deki Matrix Bilgi Dağıtım AŞ’de birlikte yönetim kurulu üyesidir. Bu şirketin borsa spekülasyonlarındaki tartışmalarda adının geçmesi tesadüf müdür?

Ünsal Ban’ın THK Üniversitesi rektörü olmadan önce hakkında açılan davalar, soruşturma ve incelemeler var mıdır? Varsa nelerdir? Ünsal Ban THK Üniversitesi Rektörü iken, aynı zamanda FETÖ’nün yayın organı olan Samanyolu TV’de programlar yapmış mıdır? Bugün Gazetesi’nde yazılar yazmış mıdır?

Ünsal Ban’ın THK Üniversitesi mülklerini usulsüz bir şekilde satarak kurumu 300 milyon TL zarara uğrattığı iddiaları ile ilgili soruşturma dosyasının akıbeti nedir? Ünsal Ban Afrika’daki FETÖ okullarından öğrencileri THK Üniversitesi’ne getirip eğitimlerine yardımcı olmuş mudur? Bu öğrenciler üniversiteye hangi şartlarda girmiştir? Buradan kaç kişi pilot olarak eğitilip kendi ülkelerine gönderilmiştir?

AKP Mengen İlçe Başkan Yardımcısı iş adamı emlakçı müteahhit Tugay Kabasakaloğlu ile Ünsal Ban’ın ilişkisi nedir? Bu şahıs Ünsal Ban’ın Mengen’deki çiftliğinin satın alma işlemlerinde hangi rolü oynamıştır? Bunun karşılığında Kabasakaloğlu’na THK Üniversitesi’nden usulsüz diploma verilmiş midir? Daha sonra bu şahsa öğretim üyesi sıfatı verilip aynı üniversiteden maaş bağlanmış mıdır?

Bolu Mengen’deki 200 dönümlük arazinin üzerine inşa edilen hotel, restorant, çiftlik, alışveriş merkezi, sinema salonu, organik çiftlik vsnin bugünkü değeri 200 milyon liradır. İddiaya göre burası, Ünsal Ban’ın şoförü ve Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun danışmanı olan bir isme aittir. Bu şahsın üzerine yapılan söz konusu 200 milyon liralık dev işletmenin parası kim tarafından nasıl ödenmiştir?

Buraya Erzurum’dan getirilen hayvanların, atların, eşeklerin yanı sıra, yine Erzurum’dan çoban da getirilmiş midir? Daha sonra bu çobanın üzerine de araziler satın alınmış mıdır? Bu çoban daha sonra trafik kazasında hayatını kaybetmiş midir? Çobanın üzerindeki gayrimenkuller çobanın annesine miras kalmış mıdır? Sonrasında bu gayrı menkullerin tekrar geri alınması için neler yapılmıştır?

Ankara’daki Vivaldi Ce Gold Hotel geçtiğimiz aylarda kime satılmıştır? Satıldıktan sonra Blueline adını alan bu hoteli kim almıştır? Ünsal Ban’ın çocukları üzerine mi alınmıştır? Bunun için ne kadar para ödenmiştir? Hangi kanaldan ödeme yapılmıştır?

Ünsal Ban Malta da şirket kurmuş mudur? Ünsal Ban ve MV Zehra Taşkesenlioğlu Almanya dan 4.5 milyon €’ya bir ultra lüks yat almış mıdır? Bu yata neden Malta Bayrağı takmışlardır? Malta’nın Valletta Yat Limanına kaydı yapılmış mıdır? Bu yat daha sonra neden Yunan Adalarındaki yat limanlarında tutulmuştur? Bu yatın Türkiye ve Yunan Adaları arasında kaç sefer yaptığı, bu seferlerde kimleri taşıdığı bilinmekte midir? İngiltere’ye kaçan zengin FETÖ’cüler bu yatla mı Türkiye’den kaçırılmıştır?

Ünsal Ban diplomatik pasaportu ile kaç defa İngiltere’ye gitmiştir. Burada FETÖ nün Avrupa ve İngiltere’de para kasası olduğu iddia edilen isimlerle ne tür bağlantıları olmuştur? Bu isimlerle İngiltere’de ne kadar gayrimenkul almıştır?

Ünsal Ban, eski eşi ve çocukları üzerine bankalardaki hesap detayları araştırılmış mıdır? Aynı isimler üzerine alınmış arsalar var mıdır? Muğla, Marmaris’te üzerlerine arsalar var mıdır?"

Editör: Yadigar Hanım