Gazeteci Nuray Babacan, yeni kabinede yer alacak isimlere ilişkin kulis bilgilerini aktardı. Babacan, önemli bakanlıklarda bulunan üç ismin yeni kabinede görev almayacağını, Sinan Oğan'ın ise bir bakanlık için isminin geçtiğini iddia etti.

Babacan, Gazete Pencere'deki yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönemde kabinede görevlendireceği bakanlarla ilgili kulis bilgilerini yazdı. Yeni kabinede Süleyman Soylu, Hulusi Akar ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun bakan olarak görevlendirilmeyeceği ifade eden Babacan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Erdoğan'ı destekleyen Sinan Oğan'ın da  Afet veya Spor Bakanlığı için isminin geçtiğini kaydetti.

Babacan, "Erdoğan’ın Göç ve Afet Bakanlığı’nı Oğan’a bırakmayacağı da başka iddialar arasında. Sanayi Bakanlığı’na bakan yardımcılığı görevini yürüten Fatih Kacır ile TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın adı geçiyor. Ali Yerlikaya’nın adı İçişleri Bakanlığı, Sinan Oğan’ın adı Afet veya Spor Bakanlığı için konuşuluyor. Erdoğan’ın oldukça yüksek bütçeli oluşturulacak Göç ve Afet Bakanlığı’nı Oğan’a bırakmayacağı da başka iddialar arasında" dedi.

SOYLU, AKAR VE ÇAVUŞOĞLU, GİDİYOR; ÜÇ BAKAN YERİNİ KORUYOR

Yazısında Süleyman Soylu, Hulusi Akar ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun yeni dönemde bakan olarak görev almayacağını ileri süren Babacan, "En ilginç kulis bilgisi" diyerek, üç bakan hakkında şunları söyledi:

"En ilginç kulis bilgisi yeniden bakan yapılıp yapılmayacakları merak edilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ilgili. Bu isimlere yeni dönemde görev verilmeyeceği öne sürülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekili yaptığı bakanlar arasında başka üç ismin yerini koruyacağı belirtiliyor. Bunların, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Bakanı Adil Karaosmanoğlu ve Çevre Bakanı Murat Kurum olduğu ifade ediliyor."

MUSTAFA ŞENTOP'A TARİKAT VETOSU!
Babacan, 27. Dönemde TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un tarikat vetosu yediğini iddia ettiği yazısında, "TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Adalet Bakanlığı’nı istediği, ancak bakanlıktaki Hakyolcu örgütlenmesinden duyulan rahatsızlık nedeniyle olmayacağı iddia ediliyor." ifadelerini kullandı.

HULUSİ AKAR'IN YERİNE YAŞAR GÜLER

Milli Savunma Bakanlığı'na Hulusi Akar'ın yerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in getirileceğini belirten Babacan, "Kabine kulislerinde en iddialı bilgiler, Milli Savunma Bakanlığı konusunda ortaya atılıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanı yapılacağı, 30 Ağustos’a kadar geçen sürede Genelkurmay Başkanlığı görevini ikinci başkanın yürüteceği ifade ediliyor. Hulusi Akar’dan sonra Yaşar Güler’in tercih edilmesinin savunmada ciddi bir strateji değişikliği anlamına geleceği dillendiriliyor." diye yazdı.

Editör: Yadigar Hanım