Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kamudan en çok ihale alan ve muhalefetin 'Beşli Çete' olarak adlandırdığı firmalardan Kalyon Holding ile protokol imzaladı. Anlaşma ile mesleki eğitim merkezi öğrencileri, Kalyon’a ait fabrikada dört yıllık eğitim alacak, eğitim sonunda aynı fabrikada istihdam edilebilecek. 

Kalyon Holding bünyesindeki Kalyon Enerji ve güneş enerjisi teknolojileri fabrikası Kalyon PV ile MEB, “güneş enerjisi sistemlerindeki mesleki eğitim ve istihdam süreçleri” kapsamında, “İş’te Mesleğim Eğitim” projesi için protokol imzaladı. Protokol Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kalyon Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kalyoncu, Kalyon PV Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Kalyoncu Şeherli arasında imzalandı.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kalyon PV’nin, fabrikaya kayıt yaptırıp dört yıllık eğitimin sonunda başarılı olan tüm gençlere istihdam garantisi verdiğini söyledi. Bakanlığın son 1 yılda en önemli açılımının mesleki eğitim alanında olduğunu belirten Özer, 2021 yılı sonunda 160 bin olan öğrenci sayısının 560 bine yükselttiklerini, bu sayıyı yıl sonunda 1 milyona yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi. 

Protokol kapsamında, mesleğe yeni başlayan ya da aday çalışanlara enerji sektörü odaklı atölye uygulama dersleri verilecek. Genç çalışanlar işletmelerdeki mesleki eğitimlerini Kalyon PV bünyesinde ve Solar Akademi’de alabilecek. Belirlenen okulların atölye ve laboratuvarlarının gerekli ekipmanlarla donatılması, eğitimlere ilişkin malzeme desteğinin sağlanması ve MEB’in düzenlediği ustalık sınavından başarılı olanların belgelendirilmesini de hedefleyen program, çalışanlar ve yeni istihdam edilecek personel için uygulanacak. 

Editör: Yadigar Hanım