Bazı açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ'a giden Kılıçdaroğlu yerel yayın yapan Kanal 23 ve Kanal Fırat'ta ortak canlı yayınına katılarak gündemi değerlendirdi. Programda cumhurbaşkanı adaylığı ve Millet İttifakı’na yönelik eleştirilere de cevap veren Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında Elazığ'a bakanlık vereceklerini kaydetti.

"Burası benim memleketim" dediği Elazığ'ın bölgenin kilit kentlerinden birisi olduğunu ve bakan verilmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bakanın buraya daha fazla hizmet getirmesi lazım. Elazığ uzun süre AKP'ye destek verdi, hatta ful destek verdi. En azından belli bir süre dahi olsa bir bakanlık verilmesini elbette Elazığlı bekler. Allah nasip ederse iktidar olacağız, parlamentoda Elazığlı bir bakan olacak" dedi.

"İŞİ EHLİNE VERMEDİNİZ DEDİM"

15 Temmuz'tan sonra bir kere gittiği Saray'daki şatafata dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede "Siz devlette liyakati mahvettiniz" dediğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Orada ben vardım, başbakan Binali Bey vardı, Devlet Bahçeli vardı, İbrahim Kalın vardı, şimdi cumhurbaşkanı yardımcısı olan Fuat Oktay Bey vardı. Sayın Erdoğan'a, ‘Siz devlette liyakat sistemini mahvettiniz' dedim. ‘İşi ehline vermediniz ve Türkiye bu hale geldi' dedim.

‘Devlette liyakat olsaydı bu hale gelmezdi' dedim ve şu örneği verdim, ‘ben rahmetli Özal ile çalışırken, daire başkanıyken biz önümüze bir olay geldiğinde oturur başbakanla tartışırdık. Kendi görüşümüzü söylerdik.' Binali Bey hemen atladı dedi ki, ‘Kararı siyasiler belirler' Kararı elbette siyasiler verir ama onun yanlış olduğunu ben söylemezsem, uygulamadan sonra yanlış olduğu ortaya çıkarsa o kişi dönüp bana, ‘ Niye beni zamanında uyarmadın' diyemez.

Liyakat sistemini yok ederseniz devlette çürüme başlar. Buradan devleti çıkarmamız lazım."

“KPSS'DE MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ”

Yenilenen KPSS sınavında tekrar skandal yaşandığına değinerek, iktidar olduklarında KPSS'de mülakatın kaldırılacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “KPSS sınavına giren kişi aldığı puana göre devlete yerleşecek. En acı olanı torpildir.  Matematikte Türkiye 7'ncisini eliyorsunuz. El insaf yahu. Veya Hakimlik Savcılık sınavına giriyor, sınavda ikinci oluyor mülakatta eliyorsunuz. Bunlar olmaz” ifadelerini kullandı.

“6'LI MASA HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ FASA FİSO”

Millet İttifakı'na yönelik eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı dağılıyor, masanın altında HDP var, masanın yan tarafında şu var, öbür tarafında şu var, yok birbirine girdiler…Bunların tamamı fasa fiso. Yok öyle bir şey. Biz sadece gülerek bunları okuyoruz. Bunların hiç gerçek payı yok” ifadelerini kullandı.

“Olaylara parti penceresinden bakmıyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye'nin yaşadığı şartlar bir parti olayı olmaktan çıkmış durumda. Bu artık bir Türkiye sorunu. Türkiye'nin bekası söz konusu. Eğer devlette çürüme başlarsa, adalet dediğimiz kurum yara alırsa, en alttaki hakim, ‘Ben Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamıyorum' diye karar alırsa, o devlet biter. Buradan devleti çıkarmamız lazım. Adalet mekanizmasını güçlendirmemiz lazım. Devlette liyakati yeniden oluşturmamız lazım” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE'NİN BÜTÜN SORUNLARI HENÜZ MASAYA YATIRILMADI”

Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayını belirledi mi?” şeklindeki soruya "Eğri oturup doğru konuşalım. 6 lider bir aradayız. Daha henüz Türkiye'nin bütün sorunlarını masaya yatırmış değiliz. Önce parlamenter sistemi masaya yatırıp, bunu nasıl çözeceğimizi, adaleti nasıl getireceğimizi, yolsuzlukları nasıl önleyeceğimizi, geldiğimiz zaman hemen süratli bir şekilde hasar tespit komisyonu kuracağımızı, hemen arkasından ekonomik sosyal konseyi toplayacağımızı, strateji planlama teşkilatını kuracağımızı bunlarla ilgili kararlarımızı aldık. Diğer kararlar da var. Seçim güvenliğini nasıl sağlayacağız? Açık söylemek gerekirse biz bu hükümete güvenmiyoruz. Sandıkların başında görev alan arkadaşların güven içinde görevlerini yapmaları, bunların eğitilmeleri gerekiyor. Suriyeli mülteciler var. Bunları nasıl göndereceğiz? Bu konuda da oturup konuşmamız lazım" diye cevap verdi.

"ADAYIMIZI ÇÖZÜM ÜRETTİKTEN SONRA BELİRMLEYECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından diğer başlıklar şöyle:

"Bizim çalışmamız şu şekilde; liderler ayda bir toplanıyoruz ama aldığımız kararları 6 partinin genel başkan yardımcıları oturuyorlar, çalışıyorlar. Rapor hazırlıyorlar, kendi liderlerine sunuyorlar.

Liderlerden mutabakat alındıktan sonra ondan sonraki toplantıya o raporlar geliyor. Dolayısıyla biz her bir olayı, akıl terazisinde tartıyoruz. Nasıl çözülmesi gerektiği konusunda görüş birliği sağlıyoruz.

Listeyi yazıyoruz, altına imzayı atıyoruz kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bütün sorunlara çözüm ürettikten sonra cumhurbaşkanı adayımızı belirleyeceğiz.”

Cumhurbaşkanının olacak kişinin taşıyacağı özellikleri de sıralayan Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı nasıl olmalı onu kendi bildirimizde açıkladık. Cumhurbaşkanının devlet aklı olmalı, devlet tecrübesi olmalı, ahlaklı olmalı, kendi egosuna teslim olmamalı, adaletli olmalı, adaleti savunmalı. Devlette liyakati savunmalı. Bunların olması lazım. Bu niteliklere uygun kişi bulacağız. Var, niye olmasın?” dedi.

“Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"Arkadaşlarımız bunu söyleyebilirler tabiî ki. Sonuçta her parti kendi liderini cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister. Ama biz akılcı davranıyoruz. 6 lider bir aradayız, akılcı politikalar üreteceğiz.

O akılcı politikalarla yolumuza devam edeceğiz. 6 lider kader birliği yaptık, parti için değil, Türkiye için yaptık. Seçeceğimiz lider egosuna teslim olmayan bir lider olacak.

Verdiği sözü tutacak, alt alta yazılan vaatlerin altına imzayı atacak, liderlere karşı o yükümlülüğü yerine getirecek ve bunu kamuoyuna deklere edecek.

Devlet çarkı o kadar bozuldu ki, yeniden inşa sürecinde akılcı politikalar gerekiyor."

Editör: Yadigar Hanım