CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimler yaklaşırken 6'lı masanın merak edilen Cumhurbaşkanı Adayı ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, Altılı Masa'yı işaret ederek, adayın seçim tarihi belli olduktan sonra ilan edileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği tarafından bir otelde düzenlenen "Milli Birlik ve Beraberlik" toplantısında yaptığı konuşmada, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayına yönelik mesajlar verdi. Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adayını da seçim kararı alındıktan sonra açıklama yönünde bir eğilim var kendi aramızda konuştuğumuzda. Bu eğilime şu ana kadar hepimiz katıldık. Bir arkadaşımız dillendirdi 'böyle yapalım' diye, biz de 'olur' dedik" ifadelerini kullandı.

"BİZ KUVVAYI MİLLİYECİYİZ. KİMSEDEN İCAZET ALMAYIZ"

Herkesin düşüncesini özgür şekilde ifade ettiği bir dünya inşa etmek zorunda olunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, teknoloji devrinde olunduğunu, siyasetçinin "Türkiye bunun neresinde?" diye düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "ABD'ye, İngiltere'ye giderken 'icazet almaya gidiyor Kılıçdaroğlu' dediler. Biz Kuvayımilliyeciyiz, kimseden icazet almayız. Öncelikli hedefimiz demokrasi. Demokrasisi gelişmemiş olan hiçbir ülke büyümemiştir ve kalkınmamıştır. Demokrasi olmazsa olmazımızdır. Düşünce özgürlüğünün temelinde demokrasi, yargı bağımsızlığı geliyor" dedi.

Daha sonra gazetecilerin ve katılımcıların sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Altılı Masa'nın çalışmalarına ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, "Altılı Masa gerçekten 6 liderin bir araya gelip uyum içinde çalıştığı bir masa. Bu, yüzde yüz her oturduğumuzda her konuyu çözüyoruz anlamına gelmesin. Hayır, oturuyoruz uygar insanlar gibi tartışıyoruz, belli tereddütler olunca bir sonraki toplantıya erteliyoruz. Dolayısıyla son derece sağlıklı, tutarlı zemin oluşturarak yolumuza devam ediyoruz. Hepimiz son derece iyi niyetle yola çıktık. Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun hepimiz farkındayız ve Türkiye'yi buradan çıkarmak istiyoruz." şeklinde cevap verdi.

Bir katılımcının, CHP'nin sivil toplum kuruluşlarıyla ve belediyelerle daha fazla ortak çalışmalar yürütmesi talebi üzerine Kılıçdaroğlu, sadece CHP'li belediyeler değil 6 lider gibi ayrı partilerden belediye başkanlarının da belli dönemlerde bir araya geldiğini söyledi.

"ADAYIMIZI SEÇİM KARARI ALINDIKTAN SONRA AÇIKLAMA YÖNÜNDE EĞİLİM VAR"

Bir katılımcı, aday olması halinde Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini söyledi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"6 lider bir arada, birlikte cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğiz. Şu anda böyle bir çalışma hiç olmadı Altılı Masa'da ancak kamuoyunun beklentisi nedeniyle seçilecek cumhurbaşkanı adayının nitelikleri belirlendi ve o bir bildiriyle kamuoyuyla paylaşıldı. Onun dışında önce şu anda hükümet programı üzerinde çalışıyoruz. 5 Ocak'ta tekrar toplanacağız, hükümet programı ortaya çıkacak. Neyi nasıl yapacağız, yargıda, sağlıkta, sporda, bilimde, teknolojide, üniversitelerde 9 başlık ve 72 alt başlıkta bu konular üzerinde çalışılıyor. Sanıyorum 5 Ocak'taki toplantıya ilk metinler gelmiş olacak. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin de kendi aramızda tartışmalarını yapıyoruz, bu da sanıyorum önümüzdeki zaman diliminde belli olur. Cumhurbaşkanı adayını da seçim kararı alındıktan sonra açıklama yönünde bir eğilim var kendi aramızda konuştuğumuzda. Bu eğilime şu ana kadar hepimiz katıldık. Bir arkadaşımız dillendirdi 'böyle yapalım' diye, biz de 'olur' dedik."

Bir katılımcının "helalleşme" sözünü kimlere yönelik söylediğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Bizim de haksızlık yaptığımız insanlar varsa gideriz, otururuz, konuşuruz, özür dileriz, 'burada bir yanlışlığımız oldu' diye ifade edebiliriz. Helalleşme sürekli olan, yerleşmesi gereken bir kavram. Bir haksızlık karşısında hepimizin bir şekliyle tepki göstermesi lazım. 'Burada bir yanlışlık var dolayısıyla bunun giderilmesi lazım' dememiz gerekiyor. 'Acaba eski genel başkanların yaptığı haksızlıklar dolayısıyla mı bu söylendi? Hayır, öyle bir düşüncem yoktu. Haksızlık, a kişi veya b kişi yaptı diye değil. Kim yaparsa yapsın bir şekliyle bu haksızlığın telafi edilmesi lazım" cevabını verdi.

"TEK ADAY, ÇOK ADAY BİLMİYORUM"

Eski AKP Kırıkkale Milletvekili Kemal Albayrak, "Cumhurbaşkanlığı adaylığında oy vermeyeceğimiz kesim belli, oy vereceğimiz kesim burası" dedi.

Albayrak'ın "6'lı masa tek bir aday çıkarırsa, hep beraber el ele verir çalışırız." sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, "Tek aday, çok aday bilmiyorum, konuşulmadığı için bir şey diyemiyorum. Diğer liderler adına konuşmak da bana yakışmaz ama hedef şu, belirlediğimiz adaya bütün vatandaşlarımızın oy vermesini isteriz. 6 genel başkan da adayın arkasında durursa, bu sorun kendiliğinden büyük ölçüde çözülmüş olur" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Seçim güvenliği konusunda ne tür önlemler aldınız?" sorusu üzerine, yerel seçimlerde uyguladıkları sistemi uygulayacaklarını, bunun üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Editör: Yadigar Hanım