Raporda yer alan kitlesel saldırıların iş yerleri, okullar, ibadethaneler, askeri üsler, konut kompleksleri ve çeşitli yerlerde meydana geldiği vurgulanıp saldırganlarının çoğunun olay yeriyle bir bağlantısı olduğu belirtildi.

Birçok saldırganın aile üyeleri, arkadaşlar, komşular, sınıf arkadaşları, iş arkadaşları ve diğerlerinde endişe uyandıran davranışlar sergilediğine dikkat çekilen raporda çoğunun ise şiddet geçmişi veya bu şiddet davranışından dolayı ceza aldığı ifade edildi.

YARISINDAN FAZLASININ ZİHİNSEL SAĞLIK PROBLEMİ VAR  

Kitlesel saldırı faillerinin yarısının kişisel, ev içi veya işyeri meseleleriyle ilgili algıladıkları yanlışlara karşılık misilleme saldırısı yaptığı belirtildi. NTAC ortak yönler arasında dikkat çeken bir noktaya değinerek “Saldırganların dörtte biri hükümet karşıtı, Yahudilik karşıtı ve kadın düşmanı görüşler dahil olmak üzere komplolar veya nefret dolu ideolojiler içeren bir inanç sistemine abone oldu” ifadelerini kullandı. Saldırganların yarısından fazlasının depresyon, intihar düşünceleri dahil olmak üzere zihinsel sağlık problemi yaşadığı vurgulandı.

Editör: Bumin Kağan Muti