Erdoğan'a eleştiri, Türkiye ile devam kararı

Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) parti kongresinde Türkiye ve AB arasında yapılan mülteci anlaşmasına sadık kalınması istendi. CDU, Türkiye ile AB müzakerelerinin de devam etmesini istedi.

banner311
Erdoğan'a eleştiri, Türkiye ile devam kararı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik’in kongresinde Türkiye’de temel hakların kısıtlandığı belirtilerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a eleştiriler yöneltildi. Ancak kongrede kabul edilen parti kararında Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasına ise bağlı kalınması talep edildi.

 

Türkiye’nin de anlaşmaya sadık kalması çağrısı yapan CDU, ortak kararda “Ekonomik bağlarımız var. Anlaşmaya sadık kalmak hem Avrupa hem de Türkiye’nin işine yarayacak” ifadelerine yer verdi. CDU’nun Hessen eyaleti teşkilatı Gümrük Birliği’nin ise sonlandırılmasını istedi. Ancak bu talep kabul edilmedi.

 

Öte yandan ifade, basın, din ve toplanma özgürlüğünün Erdoğan tarafından kısıtlandığına dikkat çekilen kararda, Türkiye gibi yakın ve stratejik bir ortaktan bu tür davranışların kabul edilemeyeceği belirtildi.

 

Türkiye’yi AB’nin stratejik ortağı olarak kaybetmek istemediklerini vurgulayan CDU, bu nedenle Türkiye ile müzakerelerin durdurulmaması gerektiğini savundu.

 

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; bazı delegelerin Türkiye ile AB müzakerelerinin hemen durdurulması talebi kabul görmedi.

 

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Essen’deki kongresinin ikinci ve son gününde iltica politikası, Türkiye ile ilişkiler ve 2017 genel seçimlerinin programıyla ilgili önergeler görüşüldü. Kongrenin birinci gününde Başbakan Angela Merkel yeniden parti genel başkanlığına seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 12:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.