Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırıldığı iddialarının ardından Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. Aygün'ün yerine herhangi bir atama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

İddiaya göre, sınavda çıkan coğrafya, tarih, matematik gibi farklı alanlardaki 20'den fazla soru, sınavdan önce Yediiklim Yayınevi'nin deneme sınavlarında yer aldı.

Soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine ÖSYM Twitter üzerinden dün açıklama yapmıştı. Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

ERDOĞAN İNCELEME BAŞLATTI

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

İletişim Başkanlığı'nın paylaşımını alıntılayan Erdoğan ise, “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” demişti.

Editör: Yadigar Hanım