İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, dün İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetti. Elizabeth'in ölümünün ardından ülkede 10 gün yas ilan edilirken, kraliçe bu süreçte çeşitli törenlerle anılacak.

Cenaze töreninin ayrıntıları İngiliz medyasında paylaşıldı. Buna göre, Kraliçe’nin tabutu Londra’ya getirildikten sonra, cenaze töreni öncesinde dört gün boyunca Parlamento binasındaki Westminster Hall’da tutulacak. Burası Westminster Sarayı’nın en eski kısmı.

Kraliçe’nin tabutu, 11. yüzyılda inşa edilen bu binanın ahşap çatısı altında, katafalk olarak bilinen yüksek bir platformda tutulacak. Katafalkın dört köşesinde birer asker nöbet tutacak.

Tabut buraya Buckingham Sarayı’ndan yavaşça ilerleyen bir askeri törenle getirilecek. Geçit törenine Kraliyet Ailesi üyeleri de katılacak. Halk da bu töreni etraftaki sokaklardan ve parklara kurulması beklenen büyük ekranlardan izleyebilecek.

Westminster Hall’a geldiğinde, tabutun üstüne Kraliyet Arması, İmparatorluk Tacı, Hükümdarlık Asası ve Küresi yerleştirilecek. Tabut yerine yerleştirildikten sonra kısa bir tören düzenlenecek ve ardından mekan ziyarete açılacak.

Tabutu buraya getirilen son kişi, 2002’de hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in annesiydi. Tabutunu görebilmek için 200 binden fazla kişi sıraya girmişti.

CENAZE TÖRENİNİN TARİHİNİ BUCKİNGHAM SARAYI AÇIKLAYACAK

Kraliçe için, Westminster Sarayı içinde bulunan Aziz Peter Kilisesi’nde iki hafta içinde bir devlet töreni düzenlenmesi bekleniyor. Cenazenin günü, Buckingham Sarayı tarafından açıklanacak.

Kraliçe 1953’te bu tarihi kilisede düzenlenen törenle taç giymiş, Eşi Prens Philip’le 1947’de yine burada düzenlenen bir törenle evlenmişti. 18. yüzyıldan bu yana burada bir hükümdar için cenaze töreni düzenlenmemişti. Ana Kraliçe’nin 2002’deki cenaze töreni bu kilisede yapılmıştı.

DÜNYA LİDERLERİ DAVET EDİLECEK

Dünyanın dört bir yanından liderler, bu törende Kraliyet Ailesi’ne eşlik etmeleri için davet edilecek. İngiltere’den üst düzey siyasetçiler ve eski başbakanlar da orada bulunacak.

Editör: Yadigar Hanım