Almanya ile AB arasında gerginlik

Almanya ile AB arasında gerginlik..

Almanya ile AB arasında gerginlik

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında iç sınırlarda aldıkları önlemler, serbest dolaşıma olanak sağlayan Schengen sistemini tehdit altına alıyor.

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında iç sınırlarda aldıkları önlemler, serbest dolaşıma olanak sağlayan Schengen sistemini tehdit ediyor.

Aralarında Almanya’nın da bulunduğu bazı ülkelerin, özellikle korona virüsün yeni varyantlarının yarattığı endişeyle, haftalardır sınırlardan geçişlerde ciddi kısıtlama uygulaması Schengen’in fiilen askıda kalması sonucunu doğurdu.

Bazı durumlarda sınırlardan geçişlerin tamamen bloke edildiği görülürken Schengen sistemini ayakta tutmaya çalışan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun uyarıları da sonuç vermedi.

Geçtiğimiz günlerde Almanya, Belçika, Macaristan, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’yı önlemleri gevşetmeleri konusunda uyaran AB Komisyonu’na ilk ret Berlin’den geldi. Almanya, AB Komisyonu’nun talebine uymayacağını ve şu aşamada sınırlarında aldığı önlemleri gevşetme niyetinde olmadığını iletti.

ALMANYA'DAN NET MESAJ

Avusturya ve Çekya ile sınırlarında sıkı kontrolleri savunan ve bu uygulamayı gerektiği sürece devam ettireceği mesajını veren Almanya, gerekçe olarak ise salgın nedeniyle ciddi bir riskle karşı karşıya olmasını gösterdi.

Almanya, şubattan bu yana bazı bölgelerden ülkeye girişlere sadece kendi vatandaşları, oturum izni olanlar, kamyon şoförleri ve sınıra komşu bölgede çalışanlar için izin veriyor. İstisnai olarak verilen izinler ise çok düşük.

AB Komisyonu, uygulanan önlemlerin orantısız olduğu ve aynı sonuca daha az kısıtlayıcı önlemlerle ulaşılabileceğini savunsa da Almanya, yüksek bulaşma oranına sahip komşu bölgelerde daha gevşek önlemler devrede olduğu sürece sıkı kısıtlamaların gerekli olduğunda ısrarcı.

YORUM EKLE


Fatal error: Call to a member function set() on null in /home/habererk/domains/habererk.com/public_html/index.php on line 344