Malatya'da katıldığı kitap fuarında Cumhuriyet ve Türkçe'ye yönelik tepki çeken sözlerinin ardından istifa eden AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın görevden ayrılışının arkasındaki sırrı Gazeteci İsmail Saymaz gündeme getirdi. Saymaz, istifanın perde arkasında Mahir Ünal'ın sözlerine tepki gösteren Devlet Bahçeli’nin olduğunu iddia etti.

Halk TV canlı yayınında konuşan İsmail Saymaz Mahir Ünal’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığını belirterek "Mahir Ünal'ı 8 yıl önce alkışlara konu olan bu sözlerin, bugün affı istemekle sonuçlanmasının tek bir sebebi var. AK Parti'nin Milliyetçi Hareket Partisi ile koalisyonda olması ve Cumhur İttifakı'nın siyasal sınırlarını çizen kudretin de esasen bence Devlet Bahçeli olması" dedi.

Mahir Ünal'ın gündemi geren sözleriyle AKP'nin seçim kampanyasını zedelediğini ifade eden İsmail Saymaz şöyle devam etti:

"Mahir Ünal, milliyetçi serüveni baltalamış ya da farkına varmadan sabote etmiş oldu. Dolayısıyla AK Parti'nin seçim kampanyası zedelenmiş oldu.

AK Parti tam hızını almış, Türkiye'de yerli ve milli olduğunu, Türkiye'nin bekasıyla kendi varlığının örtüştüğünü; Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyacak kudretin kendisi olduğunu tam anlatacaktı ki Mahir Ünal birden bire, hiç olmayan bir vakitte Cumhuriyet ile hesaplaşma defterini açtı. Oysa ki bunu kapatmış olmaları gerekirdi.

Tam da bu nedenle bugünkü AK Parti'ye de Cumhur İttifakı'na da yön veren asıl siyasetçinin Devlet Bahçeli olduğu gerçeğini unutmuş oldu. Ve bu unutkanlıkla hareket ettiği ilk anda maalesef affını istemek zorunda kaldı''

Editör: Yadigar Hanım