Dünya Sağlık Örgütü, aralarında Türkiye'nin de olduğu onlarca ülkede görülen maymun çiçeği salgınına yönelik “küresel acil durum” ilan etmesinin ardından 76 ülkede 19 binden fazla maymun çiçeği vakasının olduğunu açıkladı.

Maymun çiçeği nedeniyle ilk ölüm haberi ise İspanya’dan geldi. İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkede 4 bin 298 maymun çiçeği virüsü tespit edildiği ifade edildi. Açıklamada, dünya genelinde en yüksek maymun çiçeği vakasının İspanya’da saptandığı belirtildi. İspanya’da maymun çiçeği kaynaklı hastanede yatan 120 kişi olduğu da aktarıldı. İspanya'daki ölümün Avrupa’da salgın kaynaklı ilk, Afrika dışında ise ikinci ölüm olduğu bildirildi. 

BREZİLYA’DA İLK ÖLÜM ERKEK HASTAYA AİT

Bir diğer korkutan haber ise Brezilya’dan geldi. Brezilya’da maymun çiçeği virüsü nedeniyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybetmesiyle Latin Amerika ülkelerinde ilk ölüm gerçekleşti. Ölen kişinin Minas Gerais eyaletine bağlı Uberlandia kentinde yaşayan 44 yaşındaki erkek bir hasta olduğu aktarıldı.

Brezilya Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede maymun çiçeği vaka sayısının 1066’ya yükseldiği belirtilerek, vakaların çoğunun Sao Paulo’da görüldüğü belirtildi. Brezilya’da ilk ölümün açıklanmasının ardından yetkililer, artan vakalar nedeniyle acil durum komitesinin kurulduğunu da duyurdu.

Brezilya, ABD’nin ardından kuzey ve güney Amerika kıtasında en çok maymun çiçeği vakasının görüldüğü ülke oldu.

DSÖ maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, özellikle son verilerin ardından yaptığı uyarıda, virüsün yayılımını sürdürmesini beklediklerini açıkladı.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 10

İlk olarak 1970'lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde insanlarda görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Hastalık, yüzde ve vücudun geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıca ateş ve baş ağrısı gibi semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki türünden biri olan Kongo varyantında ölüm oranı yüzde 10'u bulabiliyor.

Editör: Yadigar Hanım