Gazeteci Mustafa Balbay, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için gündemi sarsacaka bir iddiada bulundu. Baybal, Şimşek'in kafasındaki planı uygulayamadığına dikkat çekerek, "Bir yıl içinde görevden ayrılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarla üzerinde durduğu 'düşük faiz' politikasına karşı çıktığı için Temmuz 2018'de kabine dışı bırakılan, ancak kötüye giden ekonomiyi düzeltmek için Erdoğan'ın ısrarlarıyla yeni dönemde ekonominin başına getirilerek, yeniden Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Mehmet Şimşek'le birlikte rasyonel politikalara hızlı dönüş bekleniyordu. Fakat beklendiği gibi olmadı ve Şimşek'in yayınladığı enflasyon verileri nedeniyle eleştirilerin odağındaki Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya'yı telefonla arayarak "Gerçeği açıklayın, program yapamıyorum" dediği ileri sürüldü.

İddia üzerine Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden "Kulis bilgisi adı altında, kurum ve yetkililerin itibarını hedef alan manipülatif haberlere itibar etmeyiniz" açıklaması yapıldı. Taraflar ise sessizliğini koruyor.

'MEHMET ŞİMŞEK RAKAMLARIN SAĞLIKLI OLMADIĞINI GÖRDÜ'

Gazeteci Mustafa Baybal, yaşananları Cumhuriyet TV'ye değerlendirdi. Mehmet Şimşek’in önümüzdeki dönemde çok konuşulacağını dile getiren Baybal, "Gelinen noktada Mehmet Şimşek’in bir anlamda, hükümetin bu halka IMF gibi davranan bir tutumla yola çıktığını görüyoruz. Hiçbirimiz tekrar IMF'nin programlarına teslim olmayı istemez ama o programda bile bir hedef vardı, sıkılacak kemerler vardı, rakamlar açıklanırdı. Devletin pek çok rakamına uluslararası alanda ne yazık ki güven yok. Mehmet Şimşek bu planları yaparken rakamların sağlıklı olmadığını gördü. Bunun üzerine bu rakamları belirleme noktasında en sorunlu yer dolarak TÜİK'in rakamlarını gerçekçi bulmadığını, bir süredir de bunu kafasında bir yere oturtmaya çalıştığının haberini alıyoruz" diye konuştu.

'ÇATIŞMA BEKLİYORUM'

Erdoğan ile Şimşek arasında bir görüş ayrılığı yaşandığını ileri süren Balbay, şunları söyledi:

"Mehmet Şimşek 2024 yılı ortasında bir nebze önümüzü göreceğiz ve enflasyon düşecek diyor. Erdoğan ise 2024 yılı başında rahatlamaya başlayacağız diyor, çünkü yerel seçim var. Erdoğan yerel seçimden birkaç ay önce bir anlamda rahatlamanın hissedilmesini ve devamında da seçimlerin kazanılmasını arzu ediyor. Mehmet Şimşek de 'en erken 1 yıl sonra sonuç alabileceğimiz bir döneme girdik' diyor, bu bir çatışma bence. Şu anda Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı ağırlığıyla batıdan para alamıyor. Sizin kültürünüzle ekonomiye bakan bir kişiyi bu işin başına atadım dedi Erdoğan ve Mehmet Şimşek şu an fiilen IMF temsilcisi. Ben ilerleyen günlerde bir çatışma bekliyorum."

'1 YIL İÇİNDE MEHMET ŞİMŞEK GÖREVDEN AYRILIR'

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda  ilerleyen günlerde değişiklik olacağını iddia eden Balbay, Şimşek'in görevden ayrılacağı ile ilgili şok açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Mehmet Şimşek’in kafasındaki planı uygulayamadığını biliyorum. Mehmet Şimşek'in bir yıl içinde görevden ayrılır. Ekonomi diyelim ki istenildiği gibi olmadı ve Şimşek’in kabul etmediği bir karar geldiğinde Şimşek ayrıldığı zaman Erdoğan 'yapamadı' diyecek. Hacı yatmaz gibi Erdoğan hariç herkes suçlu. Ekonomide o yüzden şu anda böyle bir yol kurdu, Erdoğan’ın AKP’lilere anlatacağı bir süreç gelişiyor."

Editör: Yadigar Hanım