Türkiye'deki ekonomik kriz, yeni politikalara rağmen derinleşmeye devam ederken, Mehmet Şimşek'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik operasyonu ortaya çıktı.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, Bakan Şimşek'in ekonomi yönetimi konusunda halen Erdoğan'ı ikna etmeye çalıştığına vurgu yapan bir yazı kaleme aldı. Babacan, "O brifingde ne dediler?"
başlıklı yazısında Türkiye’nin dış politika tutumunun ekonomiyle ilişkili olduğunu belirterek, “Sadece Erdoğan değil, Şimşek de sıkıştı” dedi.

Mehmet Şimşek'in Erdoğan'ı ikna etmek için brifingler vermeye devam ettiğini ifade eden Babacan, "Kapalı kapılar ardındaki brifinglerde sunulan tablodan hoşlanmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendini içerde ve dışarda kıskaca alınmış hissediyor. Çünkü yabancı yatırımcı hâlâ güvenmiyor. Dolayısıyla yeni arayışlar ve yeni şans kapılarına ihtiyaç duyuluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Şimşek’in her şeyi kitabına uygun yaparak, ekonomi alanında daha net önlemler alınmasından yana olduğuna değinen Babacan, “Siyaset ve hayatın gerçekleri öyle değil. Önce emekliye refah payı, ardından Cumhur İttifakı’nın küçük ortaklarının ısrar ettiği yeni emekli düzenlemesiyle ilgili verilmesi gereken karar, tam da böyle bir konu” ifadelerini kullandı.

Toplantılarda Erdoğan'ın sessizce dinlemeyi tercih ettiğini aktaran Babacan, Erdoğan'ın hala faize takık olduğunu dile getirdiği yazısında şunları söyledi:

"Seçim nedeniyle çok fazla radikal adımlar atılamayacak anlaşılan. Bu nedenle, bu ay yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında yeniden faiz artırımı olacak ama kimse 20 puanı geçmesini beklemiyor. Erdoğan'ın son PPK toplantısında ekonomi çevrelerinin yetersiz bulduğu faiz düzenlemesinden hoşlanmadığını dile getirdiğini de öğrendik. Hatta, 'Benim lafımı yere düşürüyorsunuz' tepkisi gösterdiği anlatılıyor. Ancak ekonomi yönetiminin pek geri kalmadığı, faiz artışının beklentilerin altında kaldığını, dengeli şekilde bu artışların devam edeceğini anlattığı belirtiliyor.

Yani anlayacağınız, Cumhurbaşkanını ikna etme süreci devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı yeni öneriler için 'Bunu bir de danışmanlarımla konuşayım' demesinin yeni ekonomi yönetiminin hoşuna gitmediğini de ekleyelim. Zira biliniyor ki bir süreden beri devre dışı kalan ekonomi danışmanları hem Şimşek’e hem de yeni yönetime karşı."

Editör: Yadigar Hanım